Işık gazetesinin 1-25 sayılarının transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of the numbers 1-25 of Işık newspaper
  1. Tez No: 744453
  2. Yazar: YASEMİN YILMAZ AKSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Işık, Milli Mücadele döneminde önce Samsun daha sonra ise Giresun'da yayın hayatını sürdürmüş olan bir gazetedir. Yayın hayatına başladığı ilk dönemlerde on beş günde bir çıkan gazete daha sonra ayda üç defa çıkarılmıştır. Gazetenin sadece Giresun'da değil bölgenin birçok şehrinde dağıtımı yapılmıştır. Bu gazete bütün gücüyle Mustafa Kemal Paşa ve Anadolu hareketinin destekçisi olmuştur. Halkı Milli Mücadele yolunda bilinçlendirmiş, yönlendirmiş ve faaliyete geçirmeye çalışmıştır. Bununla birlikte yayınlanış amaçları arasında bölge insanını aydınlatmak, milli bir bilinç uyandırmak vardır. Işık gazetesinin iç ve dış yapısına genel olarak bakıldığında; ilk aşamada tek sütun daha sonra iki, üç ve dört sütun görülmektedir. Bununla birlikte 2-8-12 sayfa aralığında ve edebi bir niteliğinin olduğu görülür. Ancak Milli Mücadele'nin en buhranlı dönemlerinden itibaren siyasi ve askeri konularda da makaleler ve haberler yayınlanmıştır. Buradan hareketle araştırma da gazetenin toplum üzerinde ki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamın da araştırma da doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda sayfalarda eğitim, sağlık, sosyo-ekonomik hayat vb. alanlar da etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yazar kadrosuna bakıldığında, Giresun ve çevresinden yetişmiş genç aydın ve cesur kalemlerin varlığı göze çarpmaktadır. Ayrıca bazı tanınmış yazar, şair ve gazeteci de Işık gazetesine yazılarıyla destekte bulunmuştur. Üç farklı başyazarın elinden okuyucusuna ulaşan gazetede, genellikle bilimsel makaleler yer almıştır. Bu niteliklere sâhib olan Işık gazetesi daha aydın bir toplumun doğmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Işık newspaper was launched in Samsun and then published in Giresun during the National Struggle. Published biweekly at first and then three times a month, the newspaper was distributed not only in Giresun but also in many other cities of the region. The newspaper was a keen supporter of Mustafa Kemal Pasha and the Anatolian movement. It strived to raise awareness, guide, and activate the people about the National Struggle. Among its founding purposes were to enlighten the people of the region and raise national consciousness. When we examine the Işık newspaper in terms of its content and external structure, we see that the newspaper was published in a single column in the first periods, then in two, three, and four columns. There is also a literary nature of the newspaper in the range of 2-8-12 pages. Political and military-oriented articles were published during the most depressive periods of the National Struggle. Based on this critical function of the newspaper, this research was conducted to examine the impact of the newspaper on society. The document analysis method was used in the research. Our research revealed that the newspaper had an impact on society in terms of education, health, socio-economic life, etc. It is a remarkable feature of the newspaper that its writer staff included young intellectuals and daring writers raised in Giresun and its surroundings. Some other prominent writers, poets, and journalists also contributed to the Işık newspaper with their articles. The newspaper, which met with its readers with three editorial writers, generally featured scientific articles. With all these noteworthy qualities, the Işık newspaper reinforced the birth of a more enlightened society.