Hanımlara Mahsus Gazete (101-200) (Tahlili fihrist/İnceleme/Seçilmiş metinler)
Newspaper for Women (101-200) (Analyzed index/Review/Selected Texts)
- Tez No: 125562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. FİKRET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ“HANIMLARA MAHSÛS GAZETE”(101-200) (Tahlilî Fihrist / İnceleme / Seçilmiş Metinler) Arzu ŞEYDA Danışman : Yrd. Doç. Dr. A. Fikret KILIÇ 2003- SAYFA: 172 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Fikret KILIÇ Doç.Dr.Banıçiçek KIRZIOĞLU Yrd.Doç.Dr. Rıdvan CANIM Gazete ve dergiler siyasî, sosyal ve kültürel bakımdan toplumların aynası olarak kabul edilebilir. Bu nedenle yayımlanan gazete ve dergilerin taranması toplumun kültürel birikiminin tespit edilmesi açısından önemlidir. Biz de dünyada önemli siyasî ve kültürel değişmelerin olduğu bir dönemde Türk kadınının toplumdaki yerine ışık tutmak amacıyla 1 Ağustos 1895-25 Haziran 1908 tarihleri arasında yayımlanan Hanımlara Mahsûs Gazete' nin 101-200 arası sayılarını inceledik. Çalışmada, gazetedeki yazılar yazar adına ve konuya göre sınıflandırılmış olup; gazetenin içeriği hakkında bilgi vermek amacıyla Kadın ve Eğitim, Evlilik ve Aile Hayatı, Çocuk, Edebiyat, Sağlık, Fen Bilimleri, İnsan, Tabiat, Moda başlıkları altında örnek metinler aktarılmıştır. Bu makaleler çevresinde 19. asrın ikinci yarısında Osmanlı Devleti'nde kadının aile ve toplum hayatındaki konumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MASTER THESIS“NEVSPAPER FOR WOMEN”(101-200) Arzu ŞEYDA Supervisor : Asist. Prof. A. Fikret KILIÇ 2003- PAGE: 172 Jury : Asist. Prof. A. Fikret KILIÇ Assoc.Prof. Banıçiçek KIRZIOGLU Asist. Prof. Rıdvan CANIM Newspapers and journals are regarded as the mirrors of societies in political, social and cultural aspects. For this respect, viewing of newspapers and journals are important to determine the cultural heritage of the society. We surveyed the 101-200 editions of Hanımlara Mahsûs Gazete ( Newspaper For Women) between August 1 1895- June 25 1908, to shed light on the social status of Turkish women in a period in whic significant political and cultural changes took place in the world. In the study, the writings in the newspaper were grouped according to the names of the writers and the subject groups; and sample texst were taken about women and and education, marriage and family life, children, literature, health, science, human, nature and fashion in order to provide information about the content of the newspaper. The status of women in social and family life in the second half of the 19th century was evalwated in wiev of these articles.