Örgütsel demokrasi ve örgütsel vatandaşlık ilişkisi: Ordu ilindeki işletmelerde yapılan bir araştırma
Relationship between organizational democracy and organizational citizenship: A case study in the firms based in Ordu
  1. Tez No: 744454
  2. Yazar: NALAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Örgütsel demokrasinin, örgüt içerisindeki üyelerin davranış yapılarının değiştirmesine etki ettiği bilinmektedir. Örgütsel demokrasi aracılığıyla ortaya çıkan olumlu etkiler, örgütsel davranışın gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Örgütsel demokrasinin alt boyutları olarak kabul edilen adalet, şeffaflık, eşitlik, hesap verebilirlik ve gücün paylaşımı kavramları örgütsel vatandaşlığın ön koşulları arasında kabul edilen katılım ile örtüşmektedir. Bu yüzden örgütsel demokrasi ile örgütsel vatandaşlık kavramları birbirlerini etkileyen kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırma, örgütsel demokrasi ve örgütsel vatandaşlık arasındaki ilişkinin Ordu ilindeki işletmeler evreninde değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında verilerin toplanması için kullanılan anket formunu Ordu ili içerisinde çalışmakta olan 71 kişi tarafından cevaplandırılmıştır. Örgütsel demokrasinin örgütsel vatandaşlık üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri değerlendirilmektedir. Araştırmada kullanılan ölçek, demografik sorular, örgütsel demokrasi ölçeği ve örgütsel vatandaşlık ölçeğini kapsamaktadır. Araştırmaya katılan örneklem grubu ile yüz yüze görüşmeler aracılığıyla cevaplar alınmıştır. Alan içerisinde yapılmış olan araştırma yoluyla elde edilmiş olan veriler öncelikle sıklık analizi ele alınmış, sonrasında korelasyon analizi ve Kruskal Wallis, Mann Whitney U gibi parametrik olmayan istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir.Bu çalışma, örgüt üyelerinin örgütsel demokrasi algılarının değerlendirilmesi ve göstermekte oldukları örgütsel vatandaşlık davranışlarının incelenmesi hedefi gütmektedir. Çalışmada örgütsel demokrasi ve alt boyutlarının örgütsel vatandaşlığı ne ölçüde etkilediği gösterilmiş, örgütlerin örgütsel demokrasi ile ilgili bir uygulama gerçekleştirmesi hâlinde örgütsel vatandaşlığın ne şekilde değişeceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that organizational democracy affects the behavioral patterns of the members in the organization. The results that came to be with the appliance of organizational democracy, play a crucial role in developing the organizational citizenship behaviors. Concepts that are subdimensions of organizational democracy, such as justice, transparency, equality, accountability, participation and sharing of the power are accepted as preconditions for organizational citizenship. That is why we can assume that concepts of organizational democracy and organizational citizenship can sometimes overlap. These two concepts are tied to each other.This study, aims to collect data from Ordu province and evaluate the data results in the concept of organizational democracy and organizational citizenship. The research aims to evaluate the relationship between organizational democracy and organizational citizenship in the extent of enterprises in Ordu. The survey form used to collect data within the scope of the study was answered by 70 people working in Ordu. The positive or negative effects of organizational democracy on organizational citizenship are evaluated. The survey used in the research includes demographic questions, organizational democracy scale and organizational citizenship scale. Answers were received through face-to-face interviews with the sample group participating in the research. The data obtained through the research conducted in the field were evaluated with frequency analysis, at the first stage. Then, correlation analysis and other non-parametric statistical analyzes such as Kruskal Wallis, Mann Whitney U were also used to analyze the data.This study aims to evaluate the organizational democracy perceptions of the members of the organization and to examine the organizational citizenship behaviors they display. In the study, it has been shown to what extent organizational democracy and its sub-dimensions affect organizational citizenship, and how organizational citizenship will change if organizations implement an application related to organizational democracy.