Identification and localization of damage:a flexibility-based approach
Esneklik matrisi temelli hasar tanımlama ve lokalızasyon yöntemi
- Tez No: 744468
- Danışmanlar: PROF. DR. DİONİSİO BERNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Northeastern University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Esneklik matrisindeki değişikliklerden faydalanarak hasarı karakterize etme hususu pek çok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Ancak, matrisdeki değişikliklerden hangi yapısal elemanın sorumlu olduğunu gösteren bir eşleştirme için sistematik bir yöntem önerilmemiştir. Bu tezde sunulan Hasar Localizasyon Vektör (HLV) Yöntemi, esneklik matrisindeki değişiklikleri soruşturarak hasarın yerini tespit etme imkanı sağlayan sistematik teorik bir temeli olan bir yöntem olarak ortaya konulmuştur. Bu anlamda, pratikte hesaplanması çok zor olan mod şekillerinden (sönümsüz) faydalanılmaksızın sadece kaydedilen titreşim verileri kullanılarak esneklik matrisinin oluşturulması, bu çalışmada araştırılan hususlardan biri olmuştur. Esenklik matrisi bazlı mevcut yöntemlerin kısıtlarından biri de, bu yöntemlerin tahrik girdisinin deterministikolarak bilinmesi gerekliliğidir. Bu çalışmanın önemli katkılarından biri de, yapısal sistemin çevresel titreşime maruz kaldığu ve determisinistik olarak ölçülmeyen titreşim girdisi durumu için sistem matrislerini belirsiz bir katsayı çarpanı mertebesinde elde edilmesi için geliştiren yöntem olmuştur. Bu çalışmada araştırılan son titeşim verileri ile sentezlenen esneklik matrislerini kullanarak hasar miktarı tespitidir. Geliştirilen ve önerilen yöntem ASCE-IASC referans yapısı üzerinde uygulanmış ve elde edilen deneysel sonuçlar, geliştirilen hasar tespit yönteminin gürültü, titreşim mod kırpılması ve modelleme hataları durumunda kararlı ve etkin olduğunu göstermiştir. Hasar miktarının belirlenmesi hususu ise hassas bir referans model geliştirilmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Changes in the flexibility matrices have been investigated by several researchers as a possible means of characterizing damage. However, no systematic approach has been offered to map these changes to responsible elements of the structure. The Damage Locating Vector (DLV) approach presented in the thesis provides a systematic and theoretically based methodology for interrogating the changes in flexibility and localizing the damage. In this regard, a related issue addressed in this study is the development of an approach to assemble the flexibility matrices exclusively from the measured vibration data without computing the undamped modes, which often presents challenges in practice. Another source of difficulty with the available methods that use flexibility derives from the fact that they are restricted to cases where the input is known deterministically. A fundamental contribution made in this direction is the development of a procedure for extracting matrices that differ from the flexibility by a single undetermined multiplier for cases where the excitation derives from ambient sources and is not known in a deterministic sense. The last issue examined in this study is estimation of the degree of damage using the synthesized flexibility at the damaged state. The results of the application of the methodology to the ASCE-IASC benchmark structure indicate that the localization technique is robust in the presence of noise, modal truncation and modeling errors. Quantification of the damage, however, requires an accurate baseline model.