Women's help-seeking behavior for intimate partner violence in sub-Saharan Africa
Sahra Altı Afrika'da yakın partner şiddeti için kadınların yardım arama davranışı
- Tez No: 744467
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHANIE A. BOHON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Tennessee
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Kadınlara yönelik yakın partner şiddeti (IPV), özellikle gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere dünya çapında bir sosyal ve halk sağlığı sorunudur. Ancak, Sahra Altı Afrika ülkelerinde kadınlar arasında IPV için yardım arama oranı oldukça düşüktür. Bu tez, konuyla ilgili faktörleri araştırmak için beş Sahra Altı Afrika ülkesinde (Ruanda, Tanzanya, Uganda, Zambiya ve Zimbabve) kadınların bildirdiği yardım arama davranışlarını incelemektedir. Çalışmada kaynaklar (ekonomik bağımlılık), cinsiyet/feminist ve sağ kalanlar perspektiflerine dayalı olarak çeşitli hipotezler geliştirildi ve test edildi. Analizden elde edilen bulgular, kaynak faktörlerinden hanehalkı servetinin ve eğitim seviyesinin olumsuz olduğunu ve istihdam durumunun kısmen kadınların yardım arama davranışıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Kocanın kontrolcü davranışları hem resmi hem de gayri resmi kaynaklardan yardım aramayı artırırken, eş dövmeyi destekleme yardım arama ile olumsuz bağlantılıdır. Fiziksel şiddetin birikimi, kadınların resmi ve gayri resmi kaynaklardan yardım arama davranışlarını artıran güçlü bir faktördür. Duygusal şiddete maruz kalan kadınların daha yüksek, cinsel şiddet mağduru kadınların ise yardım arama olasılıkları daha düşüktü. Yakın partner şiddeti yaşayan kadınlar, hem resmi hem de resmi olmayan yardım arama girişiminde bulunurlar. Ancak, Sahra Altı Afrikalı kadınlar arasında resmi olmayan yardım, resmi yardımdan daha yaygındır. Sonuç olarak, bu tez gelecekteki çalışmalara çeşitli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Intimate partner violence (IPV) against women is a social and public health problem worldwide, particularly in developing countries. However, help-seeking for IPV among women is quite low in Sub-Saharan African countries. The present dissertation examines help-seeking behavior reported by women in five Sub-Saharan African countries: Rwanda, Tanzania, Uganda, Zambia, and Zimbabwe, to explore factors associated with the issue. Based on Resources (economic dependence), gender/feminist, and survivor perspectives several hypotheses were developed and tested. Findings from analysis indicate that from resource factors household wealth and educational level were negatively, employment status was partially associated with women's help-seeking behavior. Justification of wife-beating was negatively linked with help-seeking while husband's controlling behaviors increased help-seeking from both formal and informal sources. The accumulation of physical violence was a robust factor that increased women's help-seeking behavior from formal and informal sources. Women who experienced emotional violence had higher while women who were victims of sexual violence had lower odds of help-seeking. Women experienced to intimate partner violence attempt utilize both informal and formal help-seeking. However, among Sub- Saharan African women informal help is more common than formal help. As a result, this dissertation makes several contributions for future studies.