A curious glimpse to therapy: A qualitative research on creativity and spontaneity of the psychotherapists
Terapiye meraklı bir bakış: Terapistlerin yaratıcılık ve spontanlığı üzerine nitel bir araştırma
  1. Tez No: 744490
  2. Yazar: HAVVA NUR KAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Terapi odasında yaratıcılık ve spontanlık, beklenmedik bir şekilde açığa çıkarak terapistler için esneklik, rahatlık, cesaret, yenilik ve çözüm kaynağı sağlamaktadır. Önceki çalışmalar genelde yaratıcılık ve spontanlık kavramlarını ayrı ayrı değerlendirmişlerdir ve bunlardan çok azı da bu kavramların psikoterapi ve psikoterapistlerle bağlantısını vurgulamıştır. Fakat literatürde bu kavramları birleştirerek terapistlerin bakış açısından ele alan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Literatürdeki bu boşluğu doldurmak adına bu nitel araştırma, psikoterapistlerin yaratıcılık ve spontanlık deneyimlerini tematik analiz yöntemiyle detaylı bir şekilde derinlemesine inceleyerek anlamlandırmayı hedeflemiştir. Terapistler için yaratıcılık ve spontanlığın nasıl tanımlandığı, seans sırasında kendilerini hangi anlarda yaratıcı ve spontan hissettikleri ve son olarak yaratıcılık ve spontanlık kaynaklarının neler olduğu incelenmek istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de aktif olarak çalışan, yaş aralığı 25 ile 32 olan, alandaki deneyimi 5 ay-7 yıl arasında değişen ve gönüllü olarak katılmak isteyen 11 psikoterapist araştırmaya seçilmiştir. Bu güncel araştırma iki aşamalı veri toplama sürecini içermektedir. İlk olarak, terapistlerden kendilerini yaratıcı ve spontan hissettikleri seanslardan sonra içerisinde sorular yer alan çevrimiçi günlükleri tarihleri belirlenmiş bir ay boyunca tutmaları beklenmiştir. Günlük tutma aşaması tamamlandıktan sonra, her bir terapistle 50-70 dakika süren ve derinlemesine çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Tüm bunlara başlamadan önce, terapistlerin her biriyle günlük tutma sürecine dair yönergelerin açıklandığı çevrimiçi bilgilendirme görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Toplamda 11 görüşmeden ve 41 günlükten elde edilen veriler analiz edildiğinde, beş ana tema oluşturulmuştur: a) yaratıcılık ve spontanlığın ayrışması, b) yaratıcılık ve spontanlığın müttefikleri ve düşmanları, c) yaratıcı ve spontan anların etkileri, d) seans odasının içerisinde ve e) günlük tutma. Bulgular, çalışmanın güçlü yönleri ve sınırlılıkları mevcut literatür bağlamında tartışılmış ve ilerideki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the therapy room, creativity and spontaneity emerge unexpectedly, providing a source of flexibility, comfort, courage, novelty and solution for psychotherapists. Previous studies have generally considered the concepts of creativity and spontaneity separately, and few have emphasized their relevance to psychotherapy and psychotherapists. However, there is no study in the literature that combines these concepts and discusses them from the point of view of therapists. To address this gap in the literature, this qualitative research aimed to make sense of the creativity and spontaneity experiences of psychotherapists by examining them in detail with thematic analysis method. It was aimed to examine how creativity and spontaneity are defined for therapists, at what moments they feel creative and spontaneous during the session, and finally what are the sources of creativity and spontaneity. For this purpose, 11 psychotherapists who are actively working in Turkey, aged between 25 and 32, having 5 months to 7 years of experience in the field and willing to participate voluntarily, were selected for this study. Present study includes a two-stage data collection process. First of all, therapists were expected to keep online diaries containing questions after the sessions in which they felt creative and spontaneous during a scheduled month. After completing the journaling phase, online and semi-structured one-on-one interviews were conducted with the therapists, lasting 50-70 minutes. Analysing the data from 11 interviews and 41 diaries in total, five main themes were established: a) where creativity and spontaneity diverge, b) the allies and opponents of creativity and spontaneity, c) effects of creative and spontaneous moments, d) in the session room, and e) keeping a journal. Clinical implications, strengths and limitations of the study were discussed in the context of existing literature and some suggestions for future studies were presented.