K-pop, k-drama unsurlarının Türk tüketicilerin Kore ürünleri satın alma niyeti üzerine etkisi
The effect of k-pop, k-drama elements on Turkish consumers'intention to buy Korean products
  1. Tez No: 744496
  2. Yazar: TUĞBA BORAZAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR ÖZER CANARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Popüler kültür, ülkelerin yumuşak güç politikası haline gelmiş ve kendi kültürlerinin diğer ülkelerde tanıtılması anlamında önemli bir araç olarak kullanılmıştır. Popüler kültürün yumuşak güç unsuru olarak kullanılması anlamında uzun yıllar boyunca Amerika Birleşik Devletleri, özellikle Hollywood ve fast-food denilen yeni bir yemek kültürünün benimsenmesi ile bu yumuşak gücü başarılı şekilde kullanan bir ülke olarak karşımıza çıkmaktaydı. Ancak Güney Kore'den yayılan Kore pop müziği (K-pop) gerek müzik gruplarında yer alan kadın ve erkek sanatçıların çekiciliği gerekse sahne performansları anlamında dünyanın dört bir yanından takipçi kazanmıştır. Bu çalışmada da Güney Kore'nin başarılı yumuşak gücünün arkasındaki ekonomik ve sosyal gelişmeler ele alınmış ve özellikle Türk tüketicilerinin satın alma kararlarını etkileyip etkilemediği, 280 kişi ile yapılan anket çalışması ile araştırılmıştır. Araştırma sırasında aynı zamanda satın alma niyetini etkileyen faktörler arasına ülke imajı ve kültürel yakınlık unsurları da eklenmiştir. Oluşturulan 8 farklı hipotezin 6 tanesi, literatürde yer alan çalışmalarla benzerlik göstermiş, 2 hipotez farklı sonuç göstermiştir. Hallyu etkisinin Güney Kore ürünlerini satın alma niyetini anlamlı şekilde etkilediği görülmüştür. Bununla birlikte ülke imajı ve kültürel yakınlık unsurları ve katılımcıların demografik özellikleri de yine Güney Kore ürünlerini satın alma niyetini anlamlı şekilde etkilerken, yaşanılan yerin büyüklüğü unsurunun bu çalışma özelinde katılımcılar açısından Güney Kore ürünlerini satın alma niyeti anlamında herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Popular culture has become the soft power policy of countries and has been used as an important tool for promoting their own culture in other countries. In terms of using popular culture as a soft power element, the United States of America for many years emerged as a country that used this soft power successfully, especially with the adoption of a new food culture called Hollywood and fast food. However, Korean pop music (K-pop) spreading from South Korea has gained followers from all over the world in terms of both the attractiveness of male and female artists in music groups and their stage performances. In this study, the economic and social developments behind South Korea's successful soft power were discussed and whether it affected the purchasing decisions of Turkish consumers was investigated with a survey conducted with 280 people. During the research, country image and cultural proximity factors were also added to the factors affecting purchase intention. 6 of the 8 different hypotheses created were similar to the studies in the literature, and 2 hypotheses showed different results. The Hallyu effect was found to significantly affect the intention to purchase South Korean products. However, while the country image and cultural proximity factors and the demographic characteristics of the participants also significantly affect the intention to purchase South Korean products, it was concluded that the size of the place of residence did not have any effect on the intention to purchase South Korean products for the participants in this study.