Görsel, sözel ve karma geri bildirim yöntemlerinin yüzme öğrenme becerileri üzerine etkileri
The effects of visual-verbal and mixed feedback methods on swimming learning skills
  1. Tez No: 744523
  2. Yazar: GİZEM KIZILÖRS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSEL ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, görsel, sözel ve karma geri bildirim yöntemlerinin yüzme öğrenme becerileri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma deneysel modelli bir çalışmadır. Araştırma grubunu, Sinop Üniversitesi'nde öğrenim gören ve yüzme bilmeyen toplam 29 kadın öğrenci oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırmaya katılan bireylere yüzme antrenmanlarına başlamadan önce, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve Şimşek (2002) tarafından geliştirilen BİG16 Öğrenme Biçemleri Envanteri uygulanarak, katılımcılar; Görsel (GGBG), Sözel (SGBG) ve Karma Geri Bildirim Gruplarına (KGBG) ayrılmıştır. Gruplara, sekiz hafta (haftada bir gün, bir saat) boyunca aynı antrenman programı, farklı geri bildirimler ile uygulanmıştır. Dördüncü haftada serbest, yan ve sırtüstü ayak vuruşları ile ilgili ölçümler, sekizinci haftada ise serbest stil yüzme ve sırtüstü stil yüzme ile ilgili ölçümler 25 metre yüzdürülerek videoya alınmıştır. Video değerlendirmeleri, kıdemli ve deneyimli altı yüzme antrenörü ile ayrı zamanlarda yapılmış ve 5'li likert sistemine göre puanlandırılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 26.0 paket programı kullanılarak çözümlenmiş ve gruplar arası karşılaştırma yapılarak etkili olan geri bildirim tipine bakılmıştır. Verilerin analizinde normallik dağılımı gösterip göstermediğini belirlemek için Shapiro – Wilk kullanılmıştır. Parametrik dağılım gösteren verilerin gruplar arası karşılaştırması için Oneway ANOVA testi, nonparametrik dağılım gösteren veriler için gruplar arası karşılaştırması için Kruskal Wallis Test ile bakılmış ve anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların hepsinin serbest stil ve sırtüstü stil yüzebildikleri gözlenmiş ve bu gözlem, öğrenme sürecinde geri bildirimin önemini bir kez daha kanıtlamıştır. Geri bildirim tiplerinin etkinlik boyutuna bakıldığında; karma geri bildirim yönteminin en etkili, sözel geri bildirim ise en az etkili geri bildirim yöntemi olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, yüzme antrenörlerinin özellikle teknik antrenman sürecinde sadece sözel geri bildirimlerden değil, aynı zamanda görsel geri bildirim yöntemlerinden de yararlanması, sporcuların daha doğru teknik geliştirebilmesi adına önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effects of visual, verbal and mixed feedback methods on swimming learning skills. The research is an experimental model study. 29 non-swimmer and female students studying at Sinop University constitute the research group. In this context, before starting their swimming training, individuals participating in the resarch have been divided into Visual (GGBG), Verbal (SGBG) and Mixed (KGBG) feedback groups bu applying the Personal Information Form prepared by the researcher and the BIG16 Learning Styles Inverntory developed by Şimşek (2002). The same training program has been applied to the groups for eight Weeks (once a week, for one hour) with different feedbacks. In the fourth week, measurements related to frontal, lateral and supinal flutter kicks have been videotaped, and in the eighth week, mesaurements related to freestyle swimming and backstroke style swimming have been videotaped. Participants have been evaluated in 25 meters swimming. The evaluations of participants' measurement videos have been analyzed six senior and experienced swimming coaches at separate times and scored according to a 5-point Likert Scale. Data have been analyzed with the help of the SPSS 26.0 package program and the type of feedback that is effective has been examined by making the intergroup comparison. In the data analysis, Shapiro – Wilk has been used to determine whether they exhibit a normality distribution or not. Oneway ANOVA test has been used for intergroup comparison of data that show parametric distributions.