Türkiye, Rusya ve Çin'in Batı Balkan ülkeleri ile ekonomik ilişkisi
The economic relationship of Turkey, Russia and China with theWest Balkan countries
- Tez No: 744530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Balkan coğrafyasının gerek jeopolitik özelliği gerekse avrupa ya açılan bir koridor olarak görülmesi bu coğrafya etrafında daima bir etki mekanizma kurulmasına neden olmuştur. Bu tez çalışması, Batı Balkan coğrafyası neresidir; Çin, Türkiye ve Rusya'nın son çeyrek asırda ve günümüze kadar izlemiş olduğu Batı Balkan politikaları nelerdir, Özellikle altı Batı Balkan ülkesinin Rusya, Çin ve Türkiye gibi ülkelerin etkisi altına girebileceği, bu bağlamda Türkiye'nin izleyebileceği stratejiler nelerdir. Rusya'nın Yugoslavya döneminde ilk dönem olan yakılığı ve ardından Stalin ile olan sorunları ertesinde Balkanların yüzünü AB'ye çevirmesiyle birlikte başlayan AB dönemi bunun yanı sıra, son 10 yılda Çin ve büyüyen devasa ekonomisi ile Balkan coğrafyasındaki yatırımları Avrupaya açılacak koridor gözüyle gördüğü bu eksende Balkanların zaten Çin'e karşı koyabilecek bir ekonomik kuvvet bulundurmaması hali hazırda Osmanlı ile birlikte ve Türkiye ile devam eden yakınlığı hali hazırda devam etmektedir. Bu çalışma son yıllardaki Balkan coğrafyasına Çin ve Rusya'nın yakın politikaları ve Türkiye olgusu üzerine bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
The geopolitical feature of the Balkan geography and the fact that it is seen as a corridor opening to Europe has always led to the establishment of an influence mechanism around this geography. This thesis study, what is the Western Balkan geography; What are the Western Balkan policies that China, Turkey and Russia have followed in the last quarter century and up to the present day? The EU period, which started with Russia's closeness in the first period in the Yugoslavia period and then the Balkans' turning to the EU after the problems with Stalin, as well as the investments in China and the Balkan geography in the last 10 years, with its growing gigantic economy, are on this axis, which it sees as a corridor to open to Europe. The fact that it does not have an economic force that can resist China is already together with the Ottoman Empire and its ongoing closeness with Turkey still continues. This study will be a source on the recent policies of China and Russia to the Balkan geography and the phenomenon of Turkey.