The impact of the Foucauldian Panopticon on resistance: A comparative study of the Handmaid's Tale and Never Let Me Go
Foucault'cu Panoptikon'un direniş üzerindeki etkisi: Damızlık Kızın Öyküsü ve Beni Asla Bırakma'nın karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 744533
  2. Yazar: BAŞAK ASLANYÜREK AYDINLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü ve Kazuo Ishiguro'nun Beni Asla Bırakma adlı eserlerini Foucault'nun disipliner iktidarı normalleştirmeye ilişkin fikirleri üzerinden otoritenin bakışını ve Panoptikon'u bireyleri kontrol etme ve itaatkâr bedenler yaratma mekanizması olarak nasıl çalıştığını araştırmayı amaçlamaktadır. Gözetleyici bakışı rejimin norm ve dayatmalarını normalleştiren görünmez bir toplumsal yapı olarak ele alan yapısal bir yaklaşım uygulayacaktır. Panoptik bakışın otoritenin eylemlerini nasıl normalleştirdiğini belirlemek için iki distopik roman incelenecektir. Damızlık Kızın Öyküsü ve Beni Asla Bırakma romanları üzerinden Panoptikon'un nasıl itaatkâr bedenler yarattığı ve böylece distopik ve Panoptik bir toplum oluşturduğu vurgulanacaktır. Ayrıca bu çalışmada, sürekli gözetim nedeniyle rejimin bakışına ve söylemine maruz kalan her bireyde söz konusu Panoptik bakışın yer aldığı düşünülmektedir. Dolayısıyla, bu bakışın nasıl içselleştirildiğini ve insanları birbirine düşürmekten ne derece sorumlu olduğunu analiz etmek için karşılaştırmalı bir çalışma yapılacaktır. Son olarak, direnişin işaretlerinden bahsetmenin yanı sıra, her yerde toplumun her yerinde olan bir gözetleme mekanizmasında doğmanın etkisi vurgulanarak direnişin eksikliği de sebeplendirilecektir. Sonuç olarak, bu çalışma, direniş için uygun imkanlar bulunsa bile, isyan eyleminin aslında bağlamsal olduğu sonucuna varacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study The Handmaid's Tale by Margaret Atwood and Never Let Me Go by Kazuo Ishiguro to investigate how the gaze of the authority works as a mechanism to control individuals and create docile bodies in the light of Foucault's ideas on normalizing disciplinary power, as well as the notion of Panopticon. It will apply a structural approach that discusses the supervisory gaze as an invisible social structure that normalizes the norms and impositions of the regime. Two dystopic novels will be studied to pinpoint the ways in which the Panoptic gaze normalizes the actions of the authority. The Handmaid's Tale and Never Let Me Go will be studied to highlight the impact of the Panopticon in creating docile bodies and thus, forming a dystopic and panoptic society. Moreover, it is anticipated in this study that due to constant surveillance, the aforementioned Panoptic gaze resides in every individual who was subjected to the regime. Therefore, a comparative study will be conducted to analyze how this gaze is internalized and to what extent it is responsible for setting people against each other. Finally, while the signs of resistance will be mentioned, the lack of resistance will also be rationalized by highlighting the impact of being born into an omnipresent surveillance mechanism. As a result, this study will conclude that although there may be some possibilities of resistance, the act of revolt remains contextual.