Beşeri sermayenin girişimcilerin büyüme hedefi ile ilişkisinde kurumların düzenleyicilik rolü
The moderating effect of institutions in the relationship between human capital and entrepreneurial growth aspiration
  1. Tez No: 744558
  2. Yazar: SEÇKİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NASİH TAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezin amacı, bir girişimcinin kurduğu işi büyütmeye ilişkin hedefinin büyüklüğünü etkileyen bireysel ve kurumsal faktörleri incelemektir. Bu etkileri ortaya koymak için çok-düzeyli kavramsal bir çerçeve sunulmaktadır. Bu çerçeveye göre, girişimcilerin beşeri sermayesi işlerini büyütme hedeflerini pozitif yönde etkilemektedir. Ancak bu etkinin yönü ve büyüklüğü girişimcinin içinde bulunduğu ülkenin kurumsal yapısına göre değişmektedir. Ortaya konan kavramsal çerçeveye göre yolsuzluğun yüksek, diğer yandan, devlet desteğinin, hukukun üstünlüğünün ve bürokratik etkinliğin zayıf olduğu ülkelerde beşeri sermaye ile büyüme hedefi arasındaki pozitif ilişkinin zayıflayacağı ileri sürülmektedir. Bu kavramsal çerçeveyi test etmek için Küresel Girişimcilik Monitörü'nün (GEM) 2000 ve 2016 yılları arasında topladığı bireysel düzeyde girişimcilik tutum ve davranışlarına ilişkin verilerin yanı sıra, Fraser Enstitüsü ve Dünya Bankası'nın ülke düzeyindeki verilerinden yararlanılmıştır. Uygulanan çok-düzeyli regresyon analiz sonuçlarına göre bir girişimcinin işin büyütme hedefi ile beşerî sermaye arasında pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Ancak bu etkinin doğrusal olmadığı ve bir ülkedeki hukukun üstünlüğü, bürokratik etkinlik ve yolsuzluk düzeyinden etkilendiği görülmektedir. İlgili literatürdeki genel kanının aksine, yolsuzluk düzeyinin yüksek, hukukun üstünlüğü ve bürokratik etkinliğin düşük olduğu ülkelerde, eğitim düzeyi yüksek olan girişimcilerin, eğitim düzeyi düşük olanlara göre büyümeyi daha çok hedefledikleri görülmektedir. Diğer yandan, ilgili literatüre paralel olarak, yolsuzluk düzeyinin düşük, hukukun üstünlüğü ve bürokratik etkinliğin yüksek olduğu ülkelerde, girişimsel tecrübe sahibi girişimcilerin, tecrübe sahibi olmayanlara göre büyümeyi daha çok hedefledikleri anlaşılmaktadır. Son olarak, devlet desteklerinin beşerî sermaye ile büyüme hedefi arasındaki ilişkiyi etkilemediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the individual and institutional factors that affect the size of an entrepreneur's aspirations of growing the business he has founded. To reveal these effects, a multi-level conceptual framework is proposed. According to this framework, the human capital of entrepreneurs positively affects the growth aspirations of their business. However, the direction and magnitude of this effect vary depending on the corporate structure of the country in which the entrepreneur is located. According to the conceptual framework put forward, it is suggested that the positive relationship between human capital and the growth aspiration will weaken in countries where corruption is high and, on the other hand, government support, the rule of law, and bureaucratic efficiency are weak. To test this conceptual framework, the Global Entrepreneurship Monitor (GEM) data collected between 2000 and 2016 on entrepreneurial attitudes and behaviour at the individual level, the Fraser Institute, and the World Bank at the country level data were used. According to the results of multi-level analysis, there is a positive relationship between an entrepreneur's growth aspiration and human capital. However, it seems that this effect is not linear and affected by the rule of law, bureaucratic efficiency, and corruption. Contrary to the general opinion in the relevant literature, in countries with a high level of corruption, a low level of rule of law, and bureaucratic efficiency, it seems that entrepreneurs with a high level of education aim to grow more than those with a low level of education. On the other hand, in parallel to the relevant literature, it is understood that in countries with a low level of corruption, a high rule of law, and bureaucratic efficiency, entrepreneurs with entrepreneurial experience aim to grow more than those without experience. Finally, it seems that government support programs do not affect the relationship between human capital and growth aspiration.