Konut mutfak tezgahlarında kullanılan malzemelerin mekanik etkilere karşı performanslarının karşılaştırılması
- Tez No: 76252
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN KÜRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Eğitim ve Öğretim, Wood Products, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mutfaklarda; yemek hazırlama, pişirme, servis hazırlıkları, bulaşık yıkama vb. eylemlerin çoğu tezgahlar üzerinde gerçekleşmektedir. Sözkonusu eylemler esnasında tezgah tablası çeşitli mekanik etkilere maruz kalarak zamanla yüzeyinde, çizilme, aşınma, kırılma gibi bozulmalar oluşmaktadır. Bu çalışmada; mutfak tezgah tablalarında kullanılan, işlemsiz ve poliüretan vernikle işlem görmüş doğu kayını ile MDF, Werzalit ve Laminat malzemeler, aşınma, çizilme, Brinell sertlik ve pandüllü sertlik deneylerine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak; en yüksek aşınma direnci (240 devir) vernikli doğu kayınında, en yüksek çizilme direnci (5 N) werzalit'te, en yüksek Brinell sertlik değeri (69 N/mm2) ve pandüllü sertlik değeri (116 salınım) werzalitte elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kichen is a place where cooking food, preparing meals, washing up dishes e.t.c. were made up there. Especially work bench table of kichen furniture is affected from some activities when process of food. Mechanical effects were taken place from it's very important especially scratching abrasive and breaking. In this study, workbench materials were tested against abrasive and scratching effects and determined hardness of brinell and pendulum hardness. Research was carried out unprocessed and processed with polyurethane varnish, Medium Density Fiber board (MDF), oriental beech (Fagus orientails Lipsky), wersalite and Laminated wood composite panels which were commenly used in the furniture industry. In conclusion; oriental beech which is coated with polyurethane varnish, (240 period) and wersalite (5 N) gave the best result in abrasive strength. And at the same time both these materials gave the best result at hardnes of brinell (69 N) and hardness of pendulum (116 sawing)