Endüstri mühendisliği yayınlarının bibliyometrik ve istatistiksel analizi
Bibliometric and statistical analysis of industrial engineering publications
- Tez No: 744619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHAD KHALEGHI ARDABILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Bibliography, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bilim dallarında üretilen araştırma çıktılarını inceleme ayrı bir bilimsel araştırma konusu olup, bibliyometri ve onun alt türü olan bilimmetri ile incelenir. Bu sayede ilgili bilim dalının araştırma alanları, atıf performansı değerlendirildiği gibi ayrıca ülkeler, kurumlar ve bireyler arasındaki performans ölçütleri de incelenebilir. Elde edilen sonuçlar ilgili bilim dalının araştırmasındaki mevcut tabloyu gösterdiği gibi, istatistiksel olarak incelendiğinde değişkenler arası bağıntıları da göstererek alt kırınımları ortaya koyar. Ayrıca bu şekilde tahminleme yapılarak ilerisi de gözlemlenebilir. Endüstri mühendisliği disiplinler arası araştırmalara yatkın bir mühendislik dalıdır. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana gelişim gösteren bu mühendislik dalı özellikle son 30 yılda büyük ilerleme kaydetmiştir. Bu tez çalışmasında endüstri mühendisliği alanında 1975-2021 arası tarihlerde yer alan araştırma çıktıları endeksli yayınlar özelinde incelenmiş ve sonuçlar raporlanmıştır. Ayrıca endüstri mühendisliğinin çok disiplinli araştırmaya uygun yapısı bu veriler üzerinden istatistiksel olarak incelenerek, ülkeler arası olası bir coğrafi ya da ekonomik korelasyon olup olmadığı sorusu yanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Examining the research outputs produced in the branches of science is a separate scientific research subject. This field of research is classified as bibliometrics and scientometrics. In this way, the research areas of the relevant discipline and citation performance can be evaluated, as well as the performance criteria between countries, institutions and individuals. The results obtained not only show the current table in the research of the related discipline, but also reveal the sub-diffractions by showing the correlations between the variables when analyzed statistically. In addition, it is possible to conduct a forecasting study. Industrial engineering is a branch of engineering that is prone to interdisciplinary research. This branch of engineering, which has been developing since the Second World War, has made great progress especially in the last 30 years. In this thesis, the research outputs in the field of industrial engineering between 1975-2021 were examined in terms of indexed publications and the results were reported. In addition, the structure of industrial engineering suitable for multidisciplinary research was analyzed statistically on the basis of these data, and the question of whether there was a possible geographical or economic correlation between countries was answered.