Bir hastanede kan tedarik sürecinin benzetim ile modellenmesi
Simulation modeling of the blood supply process in a hospital
- Tez No: 981570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RİFAT AYKUT ARAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
Özet
İnsan kanı, yerine konulamaz yapısı nedeniyle sağlık sistemlerinin temel bir bileşeni olan hayati bir sıvıdır. Sağlık hizmetlerinin sürekliliği ve tıbbi müdahalelerin etkinliği, kan ürünlerinin verimli bir şekilde yönetilmesine bağlıdır. Bu çalışma, bir üniversite hastanesinin kan bankasının olası afet senaryoları altındaki performansını incelemektedir. İncelenen hastane, Orta Anadolu'nun en büyük üniversite hastanelerinden biridir. On iki aylık bir dönem boyunca, eritrosit süspansiyonlarının arz ve talep miktarlarına ilişkin kapsamlı veriler toplanmıştır. Üniversite kan bankası, Kızılay'dan düzenli olarak her gün ve acil durumlarda hasta yakınlarının gönüllü bağışlarından kan temin etmektedir. Hastanenin ihtiyaç duyduğu kan, doğrudan üniversiteye ait kan bankasından karşılanmaktadır. Kan gruplarının birbirinden bağımsız olduğu ve bir grubun bir başka grup yerine kullanılamayacağı varsayılmıştır. Gerçek dünya koşullarına dayalı bir kesikli olay benzetim modeli geliştirilerek kan bankasının operasyonları gerçeğe yakın bir şekilde temsil edilmiştir. Her kan grubu için dört farklı minimum stok seviyesi ve üç farklı afet talep düzeyi dikkate alınmış, böylece toplamda on iki afet senaryosu oluşturulmuştur. Her kan grubu için acil karşılama oranları tahmin edilmiştir. Sonuçlar, B Rh (-) ve AB Rh (-) kan gruplarına ait minimum stok seviyelerinin yakından izlenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to its irreplaceable nature, human blood is an essential fluid making it a fundamental component of healthcare systems. The continuity of healthcare services and the effectiveness of medical interventions depend on the efficient management of blood products. This study investigates how a university hospital's blood bank performs under several potential disaster scenarios. The hospital under consideration is one of the largest university hospitals located in Central Anatolia. Over a 12-month period, comprehensive data were collected regarding the supply and demand quantities of red blood cell suspensions. The university blood bank receives blood from Red Crescent on a daily basis and voluntary donations from patients' relatives in emergency cases. The blood required by the hospital is supplied directly from the university's blood bank. It is assumed that the blood types are independent and cannot be substituted for one another. A Discrete-event simulation model supported by real-world conditions was developed to accurately represent the operations of the blood bank. For each blood type four minimum inventory levels and three disaster demand levels were considered resulting in a total of twelve disaster scenarios. Blood emergency coverage rates were estimated for each blood type. The results indicate that the minimum inventory levels for types B Rh (-) and AB Rh (-) should be closely monitored.