Construction technique of traditional tirilye houses
Geleneksel tirilye evlerinin yapım tekniği
  1. Tez No: 744618
  2. Yazar: ÖZGE DOĞAN TAVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Tarihi yapıların yapım tekniği ile ilgili çalışmalar, mimari, strüktür, malzeme seçimi, mekânsal organizasyon, mekânla ilişki ve yaratıcı mimari çözümler üzerinde çalışılan yapının mevcut sorunlarına karşı önemli bilgiler vermeleri açısından çok önemlidir. Tirilye'de tarihi dokuyu oluşturan Tirilye evlerinin yapı sistemi, malzeme seçimleri ve mimari özellikleri ile döneme ait geleneğin örneğini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, geleneksel Tirilye evlerinin inşaat tekniği ve malzeme kullanımı hakkında güvenilir bilgi oluşturmaktır. Bu amaçla öncelikle Tirilye'nin tarihi ve genel özellikleri hakkında bir literatür taraması yapılmıştır. Tirilye yerleşimindeki planlama ve koruma faaliyetleri incelenmiştir. Tirilye evlerinin nitelikleri, çevreye ve yerel özelliklere göre belirlenmiştir. Bu çalışmada, özgünlüklerini koruyan geleneksel Tirilye evleri kullanılan yapım tekniğinin okunabilirliği ve zenginliğine göre seçilmiş ve sistem detayları belli ölçeklerde belgelenmiştir. Bugüne kadar Tirilye yerleşimi hakkında birçok akademik çalışma bulunmaktadır. Ancak, geleneksel Tirilye evlerinin yapım teknikleri üzerine odaklanan bir araştırma yoktur. 1981 yılında Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma alanı olarak ilan edilmesiyle kentsel sit ilan edilen Tirilye'nin Koruma Amaçlı İmar Planı 1990 yılında onaylanmıştır. Buna rağmen Tirilye ihmal ve bilinçsiz müdahalelerin tehtidi altındadır. Bu nedenle, daha sonraki koruma müdahalelerinde kullanılması ve bilginin geleceğe aktarımı için, Tirilye evlerinin geleneksel yapım tekniğinin belgelemesi çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Studies on construction techniques of historical buildings are critical in terms of giving significant information about the architecture, structure, material selection, spatial organization, relationship with the place, and creative architectural solutions against existing problems of the studied buildings. Tirilye houses, which form the historical fabric of the settlement, represent the tradition of the period with their construction systems, material choices, and architectural features. This study aims to create reliable information about the construction technique and material usage of the traditional Tirilye houses. For this purpose, a literature survey on the history and general characteristics of Tirilye is made. Planning and conservation activities for the Tirilye settlement are investigated. In this study, the characteristics of the Tirilye houses are defined in relation to the environment and its local characteristics. The traditional Tirilye houses, which preserve their authenticity, are selected according to the legibility and richness of the construction techniques used, and the system details are documented in specific scales. Till today, several academic studies about the Tirilye settlement have been made. However, there is no specific research focusing on the construction techniques of traditional Tirilye houses. Declared as an urban site by the Bursa Cultural and Natural Heritage Preservation Board in 1981, Tirilye settlement acquired the Development Plan for Protection in 1990. However, traditional houses face the danger of negligence and unconscious intervention. Therefore, it is essential to document the traditional construction techniques of Tirilye houses to be used in later conservation interventions and transfer the knowledge to the future.