The effect of positive communication on Ethiopian University students' ınterpersonal and ıntergroup relationships: The Case of Jigjiga University
Etiyopya Üniversitesi öğrencilerinin kişiler arası ve gruplararası ilişkilerine pozitif iletişimin etkisi: Jigjiga Üniversitesi örneği
- Tez No: 744644
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATAİZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Etiyopyalı üniversite öğrencilerinin kişilerarası ve gruplar arası ilişkilere Pozitif İletişim programının etkililiği sınanmıştır. Katılımcılardan alınan verilerin değerlendirilmesinde öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Bu çalışma, Etiyopyalı üniversite öğrencileri arasında kişilerarası ve gruplar arası pozitif ilişkileri geliştirmedeki potansiyeli için pilot uygulama yapılan ve denenen bir programı içermektedir. Programı uygulamadan önce, katılımcıların (n=97: 49deney ve 48kontrol) kişilerarası ve gruplar arası ilişki düzeylerini ölçmek için Arkadaşlık Sürdürme ölçeği ve Gruplar Arası Temas ölçeği kullanılmıştır. Daha sonra sekiz oturumluk bir pozitif iletişim eğitim programı tasarlanmış ve kişiler arası ve gruplar arası ilişkileri geliştirmedeki etkinliği test edilmiştir. Bu yarı deneysel çalışmada, Etiyopyalı üniversite öğrencileri arasındaki kişiler arası ve gruplar arası ilişkileri geliştirmek ve etkileşim sorunlarını en aza indirmek için pozitif iletişimin etkili bir yöntem olduğu bulundu. Bu nedenle, gruplar arası ilişkileri kolaylaştırmak ve dış grup üyeleri arasındaki çatışmaları, gerilimleri ve yanlış algılamaları azaltmak için Pozitif İletişim Programının uygulanması önerilmektedir. Son olarak, sonuçlara dayalı olarak çalışmanın önerileri ve çıkarımları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of Positive Communication program on interpersonal and intergroup relationships of Ethiopian university students. A pretest-posttest control group quasi-experimental research approach was used to assess the data received from the participants. This study involved a program piloted and experimented for its potency in boosting positive interpersonal and intergroup relationships among Ethiopian university students. Prior to implementing the program, the Friendship Maintenance scale and General Intergroup Contact Quantity and Contact Quality scale were used to assess the interpersonal and intergroup relationships' levels of the participants (n=97: 49experiemnt & 48control). Then, an eight-session positive communication training program was designed and tested for its effectiveness in enhancing interpersonal and intergroup relationships. In this quasi-experimental study, positive communication was found to be an effective method for enhancing interpersonal and intergroup relationships and minimizing interactional problems among Ethiopian university students. Therefore, it is suggested that the Positive Communication Program could be implemented to facilitate intergroup relations and reduce conflicts, tensions, and misperceptions among outgroup members. Finally, implications and future directions for research are discussed in light of the findings.