6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında açık rıza
Explicit consent under The Law on The Protection of Personal Data Number 6698
- Tez No: 744653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REFİK CEM DİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kişisel verilerin korunması hakkı, veri ihlallerinin artması doğrultusunda uluslararası düzenlemeler ve hukukumuzda 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile birlikte büyük bir önem kazanmıştır. Çalışmamızda genel itibari ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Avrupa Birliği mevzuatı ve diğer uluslararası metinler çerçevesinde kişisel verilerin işlenmesi, kişisel verilerin işlenmesinde hukuka uygunluk sebepleri ve özellikle de kişisel verilerin işlenmesinde hukuka uygunluk sebeplerinden biri olan“açık rıza”kavramı ele alınmıştır. Çalışmamızda dört ana bölüm mevcuttur. İlk bölümde; kişisel veri kavramı, kişisel veri kavramının ortaya çıkışı ve kişisel verilerin korunması kapsamında var olan ulusal ve uluslararası düzenlemelere yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise; kişisel verilerin korunması hukukuna hakim olan kavram ve temel ilkeler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; hukuka uygunluk nedeni olan açık rıza ve kişisel verilerin diğer işlenme sebepleri detaylı bir şekilde aktarılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise açık rızanın geçerlilik şartlarına, ne şekilde alınabileceğine, açık rıza almada ispat yüküne ve açık rızada bulunma ehliyeti hususlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to the protection of personal data has gained great importance in line with the increase in data breaches, with international regulations and the entry into force of the Law on the Protection of Personal Data No. 6698 in our law. In our study, the concept of“explicit consent”, which is one of the reasons for the processing of personal data, the reasons for compliance with the law in the processing of personal data, and in particular, the law on the protection of personal data, within the framework of the Law on the Protection of Personal Data No. 6698, the European Union legislation and other international texts are discussed. There are four main parts in our study. In the first part; The concept of personal data, the emergence of the concept of personal data and the existing national and international regulations within the scope of protection of personal data are included. In the second part of our study; The concepts and basic principles that dominate the law on the protection of personal data are discussed. In the third part; Explicit consent, which is the reason for compliance with the law, and other reasons for processing personal data are explained in detail. In the fourth and last part, the validity conditions of express consent, how it can be obtained, the burden of proof in obtaining express consent and the capacity to give express consent are given.