Bipolar bozuklukta serum galectin-1, galectin-9 ile YKL-40 düzeyleri ve bunların bilişsel işlevlerle ilişkisi
Levels of serum galectin-1, galectin-9 and YKL-40 in bipolar disorder and their relationship with cognitive functions
  1. Tez No: 744654
  2. Yazar: SELAHADDİN ELÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bipolar bozukluk toplumda önemli oranlarda morbidite ve mortaliteye sebep olan, sık görülen kronik ruhsal bir hastalıktır. Son yıllarda bipolar bozukluğun etyopatogenezinde nöroinflamasyonun oynadığı role ilişkin çalışmalara olan ilgi artmaktadır. Çalışmamızda nöroinflamasyonda rolü olduğu düşünülen galectin-1, galectin-9 ile YKL-40'ın, bipolar bozukluğun etyopatogenezinde oynadıkları rolü ve bu parametrelerin bilişsel işlevlerle ilişkisini araştırdık. Bildiğimiz kadarıyla literatürde bipolar bozukluğun galectin-1, galectin-9 düzeyi ile ilişkisini araştıran çalışma yokken; bu hastalığın YKL-40 ile ilişkisini araştıran oldukça az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamız prospektif eşleştirilmiş vaka-kontrol çalışması olarak planlanmıştır. Haziran 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne başvuran DSM-5 tanı kriterlerine göre bipolar bozukluk tanısı konulan veya bu tanı ile takip edilen, ek bir tanısı olmayan, 64 ötimik dönemdeki hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Cinsiyet, yaş, sigara kullanımı, eğitim durumuna göre eşleştirilmiş, herhangi bir hastalığı olmayan 64 sağlıklı kontrol alınmıştır. Çalışmadaki tüm katılımcılara Young Mani derecelendirme ölçeği (YMDÖ) ve Hamilton depresyon derecelendirme ölçekleri (HDDÖ) uygulanmıştır. Hastalarla klinik görüşme yapılmış, bilişsel testler uygulanmış ve sonrasında nöroinflamasyonla ilişkili olduğunu düşündüğümüz bu parametrelerin (galectin-1, galectin-9, YKL-40) düzeylerini ölçmek için kan alınmıştır. Çalışmamızda hasta grubunda serum galectin-1, galectin-9 ve YKL-40 düzeyleri sağlıklı kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı bir şekilde düşüktü. Bilişsel performansı değerlendirmek için yapılan Stroop testi ve iz sürme testlerinin skorları hasta grubunda, sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksekti. Tüm katılımcılarda da serum galectin-1, galectin-9 ve YKL-40 düzeyleri ile bilişsel performans arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki vardı. Çalışmamızda hasta grubunda, serum galectin-1, galectin-9 ve YKL-40 serum düzeylerinin anlamlı bir şekilde düşük ölçülmesi, bu parametrelerin nöroinflamasyonda önemli bir rolü düşündürmektedir. Hasta grubunun Stroop ve iz sürme testleri skorlarının kontrol grubuna göre istatiksel olarak yüksek olması, hasta grubunun bilişsel performansının daha zayıf olduğunu göstermektedir. Ayrıca galectin-1, galectin-9 ve YKL-40 düzeylerinin bilişsel performansla pozitif yönde zayıf bir korelasyon göstermesi de bu moleküllerin nöroprotektif rolüne işaret etmektedir. Çalışmamızın literatürde oldukça kısıtlı verinin olduğu bu alana katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder is a common chronic mental illness that causes significant morbidity and mortality in the society. In recent years, there has been an increasing interest in studies on the role played by neuroinflammation in the etiopathogenesis of bipolar disorder. In this study, we investigated the role of galectin-1, galectin-9 and YKL-40, which are thought to have a role in neuroinflammation, in the etiopathogenesis of bipolar disorder and the relationship of these parameters with cognitive functions. According to our best knowledge, there is no study in the literature investigating the relationship between bipolar disorder and galectin-1, galectin-9 levels, and there are very few studies investigating the relationship of this disease with YKL-40. Our study was planned as a prospective paired case-control study. 64 patients in the euthymic period who were diagnosed with bipolar disorder according to DSM-5 diagnostic criteria or followed up with this diagnosis, who applied to Gaziantep University Mental Health and Diseases Clinic between June 2021 and February 2022, without any additional diagnosis, were included in the study. 64 healthy controls without any disease, matched according to gender, age, smoking and educational status, were also included in the study. Young Mania Rating Scale (YMRS) and Hamilton Depression Rating Scales (HDRS) were administered to all participants in the study. Clinical interviews were made with the patients, cognitive tests were applied, and then blood tests were applied to determine the levels of the parameters (galectin-1, galectin- 9, YKL-40) that we think are related to neuroinflammation. Stroop test and trail making test were performed to evaluate cognitive functions. In our study, serum galectin-1, galectin-9 and YKL-40 levels were statistically significantly lower in the patient group compared to the healthy control group. Stroop test and trail making test scores for evaluating cognitive performance were statistically higher in the patient group than in the healthy control group. There was a weak positive correlation between serum galectin-1, galectin-9 and YKL-40 levels and cognitive performance in all participants. In our study, galectin-1, galectin-9 and YKL-40 serum levels were significantly lower in the patient group, suggesting an important role of these parameters in neuroinflammation. The fact that the Stroop and trail making test scores of the patient group were statistically higher than the control group indicates that the cognitive performance of the patient group was weaker. In addition, the weak positive correlation of galectin-1, galectin-9 and YKL-40 levels with cognitive performance also points to the neuroprotective role of these molecules. We believe that this study will contribute to this field where there is very limited data in the literature.