Bipolar bozuklukta serum kortizol düzeyi ve telomer uzunluğunun ilişkisi
Relationship between serum cortisol level and telomere length in bipolar disorder
- Tez No: 709141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ATEŞ BUDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bipolar bozukluğun ve klinik özelliklerinin telomer kısalması ile ilişkili olup olmadığını araştırmak ve bipolar bozuklukta kortizol düzeyinin telomer uzunluğu üzerine olan etkilerini ortaya koymak Yöntem: Çalışmaya, bipolar I bozukluk tanısı konan 38 hasta ve yaş, cinsiyet açısından eşleştirilmiş 32 kontrol dahil edildi. Tüm hastalar HAMD, YMRS ve CGI ile değerlendirildi. İki grubun kan örnekleri alınarak TL uzunluğu ve serum kortizol düzeyleri ölçüldü. Lökosit telomer uzunluğunu belirlemek için Real Time Quantitative PCR yapıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun telomer uzunlukları arasında anlamlı fark saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate whether bipolar disorder and its clinical features are associated with telomere shortening and to reveal the effects of cortisol level on telomere length in bipolar disorder. Methods: The study included 38 patients diagnosed with bipolar I disorder and 32 age- and sex-matched controls. All patients were evaluated with HAMD, YMRS and CGI. TL length and serum cortisol levels were measured by taking blood samples from both groups. Real Time Quantitative PCR was performed to determine the leukocyte telomere length. Results: A significant difference was found between the telomere lengths of the patient and control groups (p0.05).