Bipolar duygudurum bozukluğu manik epizod hastalarının akut alevlenme ve remisyon dönemlerinde serum galektin-1 ve galektin-3 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum galectin-1 and galectin-3 levels in acute exacerbation and remission periods in manic episode patients with bipolar mood disorder
  1. Tez No: 678396
  2. Yazar: MERYEM YÜKSEL AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÖKA, DR. AYBENİZ CİVAN KAHVE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş: Bipolar bozukluk(BB) tekrarlayan mani ve depresyon ataklarıyla karakterize; kronik seyirli, iş gücü kaybına neden olan psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Son yıllarda hastalığın etiyolojisini aydınlatmak için yapılan araştırmalar inflamasyon alanına yönelmektedir. Duygudurum bozukluklarının etyopatogenezinde inflamatuar sistemin önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Nöroinflamasyon ise özellikle araştırılmakta ve psikiyatrik bozukluklarda nöroinflamasyonu göstermede aday biyobelirteçler olarak çeşitli proteinler araştırılmaktadır. Galektinler, çeşitli nöropsikiyatrik hastalıklarda nöroinflamasyonun bir belirteci olarak araştırılmış ancak henüz bipolar bozukluk etyopatogenezindeki rolü ile ilgili bir araştırma yapılmamıştır. Amaç: Çalışmamızda; bipolar bozukluk tanılı hastalarda; hastalığın etyopatogenezinde nöroinflamatuvar süreçlerin rolünü araştırmak amacıyla bir aday biyobelirteç olan Galektin-1(Gal-1) ve Galektin-3(Gal-3) serum düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmaya Kasım 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Psikiyatri Kliniğine başvuran, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı (DSM-5)'e göre Bipolar Bozukluk, manik epizod tanısı konulan ve psikiyatri servisinde yatırılarak takip edilen 36 hasta ve yaş - cinsiyet açısından hasta grubu ile benzer özellikte 41 sağlıklı gönüllü alındı. Bipolar bozukluk manik epizod tanısı ile servisimize yatışı yapılan hastalar ile tedavi öncesinde deneyimli bir psikiyatrist tarafından görüşme yapıldı; Sosyodemografik Veri Formu, Young Mani Değerlendirme ölçeği (YMDÖ), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D) uygulandı. DSM-5 Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID – 5 )'e göre yapılan görüşmede bipolar bozukluk manik epizod tanısı konulan, YMDÖ skoru 5 üstü olan hastalar manik epizod da kabul edildi ve kan örnekleri alındı. Klinik olarak semptomları gerileyen, YMDÖ puanı 5'ten düşük olan ve HAM-D puanı 7'den düşük olan hastalar remisyonda kabul edildi ve yatışlarından 3 hafta sonra ikinci defa kan örneği alındı. Sağlıklı gönüllü kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunmadan sosyodemografik veri formu uygulandı. Çalışmaya alınan her iki gruptan bipolar bozukluk tanılı hastalarda manik epizod ve remisyon dönemlerinde birer kez ve sağlıklı kontrol grubunda bir kez kan alınarak Gal-1 ve Gal-3 düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 77 katılımcı dahil edilmiştir. 77 katılımcının, 36'sı (%46,7) hasta ve 41'i (%53,3) kontrol grubunu oluşturmaktadır. Katılımcılardan hasta grubunun yaş ortalaması 35,50 ± 11,54 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 35,85 ± 11,29 yıldır.
Özet (Çeviri)
Objective: Bipolar disorder (BD) is characterized by recurrent episodes of mania and depression. It is a psychiatric disorder with a chronic course that causes labor loss. Studies conducted in recent years to enlighten the etiology of the disease are directed towards the area of inflammation. It is known that the inflammatory system plays an important role in the etiopathogenesis of mood disorders. Neuroinflammation is especially being investigated and various proteins are being investigated as candidate biomarkers for indicating neuroinflammation in psychiatric disorders. Galectins have been investigated as a marker of neuroinflammation in various neuropsychiatric diseases, however, no research has yet been conducted on its role in the etiopathogenesis of bipolar disorder. In our study, it was aimed to evaluate the serum levels of Galectin-1 (Gal-1) and Galectin 3 (Gal-3), which are candidate biomarkers, in patients diagnosed with bipolar disorder in order to investigate the role of neuroinflammatory processes in the etiopathogenesis of the disease. Method: 36 patients who applied to Ankara City Hospital Psychiatry Clinic between November 2020 and April 2021, who were diagnosed with Bipolar Disorder manic episode according to the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) and were admitted to the psychiatry service, 41 healthy volunteers with similar characteristics to the group, was included in the study. An experienced psychiatrist interviewed the patients who were admitted to our service with a diagnosis of bipolar disorder and manic episode before treatment.Sociodemographic Data Form, Young Mania Rating Scale (YMRS), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) were applied. According to the Structured Clinical Interview for DSM-5 Disorders (SCID-5), patients diagnosed with bipolar disorder manic episode, YMRS score above 5 were accepted as manic episode and blood samples were taken. Patients whose symptoms regressed clinically, whose YMRS score was less than 5 and HAM-D score was less than 7 were accepted in remission and blood samples were taken for the second time three weeks after their hospitalization. A sociodemographic data form was also applied to the healthy volunteer control group. In patients with bipolar disorder included in the study, blood was drawn once during the manic episode and remission periods, and once in the healthy control group, and Gal-1 and Gal-3 levels were evaluated. Results: 77 participants were included in our study. Of the 77 participants, 36 (46.7%) were patients and 41 (53.3%) were the control group. The average age of the patient group from the participants is 35.50 ± 11.54 years, the average age of the control group is 35.85 ± 11.29 years.