Örgüt kültürü ile proaktif davranış ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between organizational culture and proactive behavior
- Tez No: 744676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hızla gelişen ve değişen iş dünyasında örgütler rakiplerine göre avantaj sağlamayı amaçlamaktadır. Bu anlamda rekabet avantajının en önemli unsuru olan insan kaynağını en etkili şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Değişen çevre koşulları ve artan belirsizlik karşısında davranışsal açıdan farklılaşan insanlara olan ihtiyaç oldukça artmaktadır. Bu açıdan, görev tanımlarının ötesine geçebilen proaktif davranışlar ve bu davranışların öncülleri önem kazanmaktadır. Tez çalışmasının temel amacı örgüt kültürünün bireylerin proaktif davranış sergilemesindeki rolünün incelenmesidir. Bu doğrultuda örgüt kültürü ve proaktif davranış ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesini örgüt kültürü ve proaktif davranış kavramlarının açıklanması, bu kavramların oluşumunu etkileyen faktörlerin ve alt boyutlarının incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda anket yöntemi ile 176 katılımcıdan toplanan veriler faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 25 ve AMOS 25 istatistiksel paket programları ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre örgüt kültürü boyutlarının proaktif davranış düzeyi ve alt boyutlarıyla istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerinin bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organizations aim to gain an advantage over their competitors in the rapidly developing and changing business world. In this sense, human resource, which is the most important element of competitive advantage, needs to be managed in the most effective way. In the face of changing environmental conditions and increasing uncertainty, the need for behaviorally differentiated people is increasing. The main purpose of the thesis is to examine the role of organizational culture in individuals' proactive behavior. In this direction, it is aimed to examine the relationship between organizational culture and proactive behavior. The theoretical framework of the study consists of explaining the concepts of organizational culture and proactive behavior, examining the factors and sub-dimensions that affect the formation of these concepts. In line with the purpose of the research, the data collected from 176 participants by the questionnaire method were evaluated with factor analysis, correlation analysis and regression analysis. Data were analyzed with SPSS 25 and AMOS 25 statistical package programs. According to the findings obtained as a result of the research, it was seen that the dimensions of organizational culture have statistically significant relations with the level of proactive behavior and its sub-dimensions.