İş güvenliği kültürü kapsamında güvenlik iletişimi, güvenlik eğitimi, güvenlik farkındalığı ve güvenli davranış ilişkisinin incelenmesi: Nicel bir araştırma
Examining the relationship between safety communication, safety training, safety awareness and safe behavior within the scope of occupational safety culture: A quantitative research
- Tez No: 953000
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YALIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ortaya konan tüm uygulamaların ve yapılan yasal düzenlemelerin başlıca amacı iş kazalarını ve meslek hastalıkları engellemektir. Bu alanda son yıllarda yaşanan 'önleme' ve 'proaktif' olmayı temel alan paradigma değişimi güvenlik kültürünün önemini ortaya çıkarmaktadır. Güvenlik kültürü genel örgüt kültürünün bir alt boyutu olarak değerlendirilmektedir. Bu noktada iş güvenliği ile ilgili yeni anlayışı temel alan değerlerin genel örgüt kültürü içerisine yerleştirilerek, çalışanlar tarafından içselleştirilmesinde güvenlik iletişiminin büyük bir rolü bulunmaktadır. Çalışanlarda güvenlik farkındalığının yaratılması ve bu farkındalığın güvenli iş yapma davranışına dönüşmesi güvenlik kültürü değerlerinin temelini oluşturmaktadır. Güvenlik eğitimi ise hem güvenlik farkındalığı hem de güvenli davranışların oluşmasında etkili olmaktadır. Bu tezin amacı iş güvenliği kültürü kapsamında güvenlik iletişimi, güvenlik eğitimi, güvenlik farkındalığı ve güvenli davranış ilişkisini incelemektir. Araştırmada çok tehlikeli sınıf kategorisinde yer alan bir boya işletmesinde çalışan 533 kişi üzerinde güvenlik iletişimi, güvenlik eğitimi, güvenlik farkındalığı ve güvenli davranış ilişkisi incelenmiştir. Çalışma nicel araştırma yöntemine göre yürütülmüş ve betimsel ve ilişkisel tarama deseni tercih edilmiştir. Araştırmada ayrıca güvenlik farkındalığının güvenlik eğitimi ve güvenli davranış arasında aracı bir etkiye sahip olup olmadığı da incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar güvenlik farkındalığı ve güvenli davranışının bazı demografik faktörlere göre değiştiğini, güvenlik farkındalığının güvenlik eğitimi ve güvenli davranış arasında aracı bir etkiye sahip olduğunu ve ayrıca güvenlik iletişiminin güvenlik eğitimi, güvenlik farkındalığı ve güvenli davranış üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of all the practices and legal regulations regarding occupational health and safety is to prevent occupational accidents and occupational diseases. The paradigm shift based on 'prevention' and 'proactivity' in this field in recent years reveals the importance of safety culture. Safety culture is considered as a sub-dimension of general organizational culture. At this point, safety communication plays a major role in the internalization of values based on the new understanding of occupational safety by employees by embedding them in the general organizational culture. Creating safety awareness in employees and transforming this awareness into safe work behavior constitutes the basis of safety culture values. Safety training is effective in the formation of both safety awareness and safe behaviors. The aim of this thesis is to examine the relationship between safety communication, safety training, safety awareness and safe behavior within the scope of occupational safety culture. In the study, the relationship between safety communication, safety training, safety awareness and safe behavior was examined on 533 people working in a paint company in the very hazardous class category. The study was conducted according to the quantitative research method and descriptive and relational scanning design was preferred. The study also examined whether security awareness has a mediating effect between security education and safe behavior. The results obtained showed that security awareness and safe behavior vary according to some demographic factors, security awareness has a mediating effect between security education and safe behavior, and also security communication has a positive and significant effect on security education, security awareness and safe behavior.