Ergenlerde aile aidiyeti ve sosyal medya bağımlılığının değerlendirilmesi
Evaluation of the family belonging and social media addiction in adolescents
  1. Tez No: 747908
  2. Yazar: ÖZLEM AYDOĞDU BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Aidiyet, kişinin içinde bulunduğu yapıda kendine has bir yerin var olduğunu bilmesi, değer verdiği kişiler tarafından onaylanması ve sevilmesi ile kendini değerli hissetmesi halidir. Sosyal medya her daim ulaşılabilir olması, akranlarla devamlı iletişime izin vermesi, geri bildirim alıp verme ya da anlık mesaj gibi etkileşim içermesi sebepleriyle ergenlerin kimlik oluşturma süreçlerinde etkili olmaktadır. Bu çalışmada Konya ili Karatay ilçesinde bulunan ergenlik çağındaki öğrencilerin sosyal medya kullanım özelliklerinin incelenmesi, aile aidiyeti ve sosyal medya bağımlılıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma MEB Konya Karatay ilçesine bağlı 1 ortaokul, 2 lise, 1 üniversite olmak üzere 594 öğrenci ile yapıldı. Katılımcılara sosyodemografik özellikler, ailenin yapısal özelliği, hangi tür sosyal medya uygulamalarını kullandıkları, sosyal medya kullanım amaçlarını içeren bilgi formu, ergenler için sosyal medya bağımlılığı ölçeği ve aile aidiyeti ölçeği doldurtuldu. Verilerin analizinde IBM SPSS 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışma 10-21 yaş ve arası toplam 594 kişiyle tamamlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Belonging is the state of feeling valuable by knowing that there is a unique place in the structure in which a person lives, being approved and loved by the people he cares about (1). Social media is effective in the identity formation processes of adolescents because it is always accessible, allows continuous communication with peers, and includes interaction such as giving and receiving feedback or instant messages (2). In this study, it was aimed to examine the social media usage characteristics of adolescent students in Karatay district of Konya province, to evaluate family belongingness and social media addictions. Materials and Method: The study was carried out with 594 students, including 1 secondary school, 2 high school and 1 university, affiliated to the MEB Konya Karatay district. In the study, the sociodemographic data form and general information form created as a result of the literature review were used. In addition, the family belongingness scale and the social media addiction scale for adolescents were used. The statistical analysis of the data obtained in the study was evaluated with the Statistical Packet for The Social Science for Windows Version 22.0 (SPSS) package program at the α=0.05 significance level. Results: The study was completed with a total of 594 people aged 10-21 years.