Determinants of socially responsible ınvesting decision behavior: A comparative study of Turkish and Pakistani investors
Sosyal sorumlu yatırım karar davranışının belirleyicileri: Türk ve Pakistanlı yatırımcıların karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 744712
- Danışmanlar: Prof. Dr. HALİL İBRAHİM BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Sosyal, çevresel ve etik boyutları yatırım kararını değerlendirme sürecine dahil eden yatırım kararı sosyal sorumlu yatırım (SSY) olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, İslami finansal okuryazarlık, dini sorumluluklar, iş desteği, itibar ve algılanan riskin SSY davranışı (SSY'ye yönelik yatırımcı hedefleri) üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca, ahlaki kurallarla birlikte planlı davranış teorisinin nitelikleri ve niyet aracılığı ile SSY'ye yönelik yatırımcıların karar verme davranışları da incelenmiştir. Kavramsal çerçeve, Türk ve Pakistanlı yatırımcıların algısına uygun olarak yeni bir araştırma planını gündeme getirmektedir. Bu araştırma için nicel veriler toplanmıştır. Türk ve Pakistanlı bireylerden veri toplamak için kapalı ve açık uçlu sorulardan ve Likert tipi ifadelerden oluşan yapılandırılmış anket formu kullanılmıştır. Bu çalışmada pozitivist araştırma felsefesi korelasyon tanımlayıcı araştırma tasarımı ile kullanılmıştır. Bu araştırma tasarımı, Cronbach Alfa'nın yanı sıra verilerin ortalama ve standart sapması ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) dahil olmak üzere tanımlayıcı istatistikleri de içermektedir. Çalışmanın hipotezini test etmek için Yapısal eşitlik modellemesi (YEM), Hayes süreci ve çoklu grup analizi kullanılmıştır. Her iki ülkede elde edilen veriler hipotezleri desteklemektedir. Türkiye'de davranışın tüm faktörler (İslami finansal okuryazarlık, itibar, iş desteği, algılanan risk ve dini yükümlülükler) tarafından öngörülebildiği sonucuna istatistiksel sonuçlar aracılığıyla ulaşılabilmektedir. Ayrıca, Pakistan'da, algılanan risk dışında tüm faktörler (İslami finansal okuryazarlık, itibar, iş desteği ve dini yükümlülükler) davranışı öngörebilmektedir. Niyetin ahlaki kurallar, algılanan davranışsal kontrol, Sübjektif kurallar ve tutum tarafından öngörülebildiği de gözlemlenmiştir. Ayrıca, niyet her iki ülkede de sosyal sorumlu yatırımları pozitif biçimde ve anlamlı düzeyde etkilemektedir. Hayes süreci aracılığı bulguları, niyetin her iki ülkede de PDT davranışları ile SSY davranışları arasında kısmen aracılık ettiğini göstermektedir. Çok gruplu analizin sonuçları, karar-verme sürecinde bu iki ülkenin bireyleri arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir. Çalışmanın sonuçları ve bulguları, Planlı Davranış Teorisi (PDT) konusundaki tartışmalara değerli katkılar sağlayacaktır. Aynı zamanda bu çalışma, muhtemel politik çıkarımlarında paydaşlara (hükümet, düzenleyici kurumlar ve SSY sağlayıcıları) sosyal sorumlu yatırımları teşvik etme verimliliğini artırma hususunda yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Investment decision that integrates social, environmental, and ethical considerations into an investment decision-making process is called socially responsible investment (SRI). The aim of this research is to examine the impact of Islamic financial literacy, religious obligation, business support, reputation, and perceived risk on attitude (investor objectives towards SRI). It also examines the attributes of a theory of planned behavior along with moral norms; and investors' decision-making behavior towards SRI with the mediation of intention. The conceptual framework shows a new research agenda in accordance with the perception of Turkish and Pakistani investors. Quantitative data was collected for this research. The structured questionnaire that was consist of closed and open-ended questions and Likert type statements was used to collect data from Turkish and Pakistani individuals. For this study, positivistic research philosophy was used along with correlation descriptive research design. This research design includes Cronbach alpha as well as the descriptive statistics including mean and standard deviation of the data and confirmatory factor analysis (CFA). To test the study hypothesis Structural equation modeling (SEM), Process by Hayes and multigroup analysis was used. The findings support the hypotheses in the data of both countries. In Turkey, it could be concluded from the statistical results that attitude is predicted by all the determinants (Islamic financial literacy, reputation, business support, perceived risk, and religious obligations). Moreover, in Pakistan, all the determinants (Islamic financial literacy, reputation, business support, and religious obligations) predict attitude, except perceived risk. It is also indicated that intention is predicted by moral norms, perceived behavioral control, subjective norms, and attitude. Furthermore, intention positively and significantly influences socially responsible investing in both countries. The mediational findings of the process by Hayes illustrate that the intention partially mediates between TPB attributes and SRI behavior in both countries. The results of the multigroup analysis show that there are no significant differences between these two countries' individuals in the decision-making process. Results and findings of the study will provide further valuable debate on the Theory of Planned Behavior (TPB). This study will also assist the stakeholders (government, regulatory bodies, and SRI providers) in possible policy implication to enhance the efficiency of promoting socially responsible investments.