Sezgisel bulanık kümeler için benzerlik ölçüleri ve bazı örüntü tanıma uygulamaları
Similarity measures for intuitionistic fuzzy sets and some pattern recognition applications
  1. Tez No: 744777
  2. Yazar: NOOR WAJEEH NOORULDEEN NOORULDEEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, bulanık küme gibi bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, teze adını veren Sezgisel bulanık küme kavramı detaylı bir şekilde tanıtılmıştır. Sezgisel üyelik dereceleri ve Sezgisel bulanık kümeler arasındaki bazı küme işlemlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, ilk olarak Sezgisel bulanık kümeler için benzerlik ölçüleri verilmiş ve sonrasında bazı kosinüs ve kotanjant tabanlı benzerlik ölçüleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, Sezgisel bulanık kümeler ile bazı karar verme uygulamaları yapılmıştır. Aslında bir örüntü tanıma problemi incelenip yorumlanmıştır. Son kısımda ise tezin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In Chapter 2, some basic concepts such as fuzzy set are given. In Chapter 3, the concept of the Intuitionistic fuzzy set, which gives its name to the thesis, is explained in detail. The Intuitionistic fuzzy membership degrees and some set theoretic operations between Intuitionistic fuzzy sets are given. In Chapter 4, similarity measures are given for Intuitionistic fuzzy sets, and then some cosine and cotangent based similarity measures are examined. In Chapter 5, some decision making applications with Intuitionistic fuzzy sets are discussed. Indeed, a pattern recognition problem is analyzed and interpreted. In the last chapter, a general evaluation of the thesis is made