Dijital sanat baskısının görsel sanat olgusuna etkisi
Effects of fine art printmaking on the phenomenon of the visual art
  1. Tez No: 744817
  2. Yazar: YETER BERİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERİM GÜLAÇTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu araştırma, dijital sanat baskısı eserlerin görsel sanat olgusuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleri uygulanmıştır. Nicel araştırma 01.05.2020 ile 31.07.2020 tarihleri arasında, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlerde yapılmıştır. Araştırmaya 506 sanatsever katılmış ve veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Anket Formu ile toplanmıştır. Nitel araştırma 01.07.2021 ile 31.09.2021 tarihleri arasında, Türkiye genelinde İstanbul Ankara gibi büyükşehirlerde yapılmıştır. Araştırmaya bu kentlerde yaşayan 15 sanatçı-akademisyen ve sanat kurumu yöneticisi katılmış ve veriler araştırmacı tarafından hazırlanarak Görüşme Formu ile toplanmıştır. Araştırma pandemi sürecine denk geldiğinden elde edilen veriler yüz yüze ya da çevrim içi görüşmeler yanında e-mail yolu ile toplanmıştır. Nicel araştırma sonucunda; Ankete katılanların tamamına yakınının kültür sanat etkinliklerini takip eden sanat izleyicileri oldukları, özgün baskıresim eserlerin yer aldığı sergileri daha önce de ziyaret ettikleri, daha önce satın almayanların bile beğendiği ve bütçesine uygun bulduğu taktirde baskıresim eserleri satın alabileceği, Ankete katılanların tamamına yakınının günümüz sanatsal sunumda edisyonlu baskıresim eserleri tıpkı klasik bir sanat eseri gibi değerli gördüğü, baskıresim eserlerin izleyici tarafından beğeni ile izlendiği, sanatseverlerin izleyici olarak sanatsal sunumda çeşitliliği benimsediği, bir sanat eserinin Dijital teknoloji ile basılmış olmasının o esere karşı sanatsal değer yargısını değiştirmeyeceği ve sergilerde yenilikçi dijital üretim sunumlarını ilgi çekici buldukları tespit edilmiştir. Nitel araştırma sonucunda; Dijital sanatsal baskı eserlerin görsel sanat olgusuna etkisinin 4 tema altında toplandığı ve bu temaların Sanatsal Üretimde Teknoloji-Sanat İlişkisinin Değerlendirilmesi, Dijital Sanat Baskısı Eserlerin Görsel sanat olgusuna Etkisi, Sanat Üretiminde Dijital Teknolojiden Yararlanma Durumu ve Özgün Baskıresim Eserlerin Görsel sanat olgusuna Etkisi olduğu tespit edilmiştir. Genel bir değerlendirme ile gerek temalar gerekse alt temalar ve gerekse ifadeler göz önüne alındığında, çağdaş sanatçıların günümüz sanat anlayışı içerisinde teknolojik imkanlardan yararlanabilmesi, bu imkanların geliştirilerek sanatçının da donanım bilgisini artırabilmesine imkan sağlanması, sanat eserlerinde özgün sanat ifadesinin yaratıcılıkla yer alması gerektiği ve son olarak zamanın tüm getirilerine rağmen geleneksel sanat anlayışının hiçbir zaman göz ardı edilmemesi gerektiği görüşünde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of fine art prints on visual art phenomena. In this study, both quantitative and qualitative research methods were applied. Quantitative research was conducted between 01.05.2020 and 31.07.2020 in cities such as Istanbul, Ankara and Izmir. 506 art viewers participated in the research and the data were collected with a questionnaire prepared by the researcher. Qualitative research was conducted between 01.07.2021 and 31.09.2021 in metropolitan cities such as Istanbul and Ankara throughout Turkey.15 artists or academicians living in these cities participated in the research and the data were collected with the Interview Form prepared by the researcher. Since the research coincided with the Covid-19 pandemic process, the data obtained were collected via e-mail as well as face-to-face or online interviews. As a result of quantitative research; Almost all of the respondents are art audiences who follow cultural and art events, they have visited the exhibitions containing original printmaking works before, and even those who have not bought them before can buy printmaking works if they like it and find it suitable for their budget. In the artistic presentation, edition printmaking works are valued just like a classical work of art, printmaking works are watched with admiration by the audience, art lovers adopt diversity in artistic presentation as the audience, the fact that a work of art is printed with digital technology will not change the artistic value judgment against that work, and innovative digital product in exhibitions It was determined that they found their presentations interesting. As a result of qualitative research; It has been determined that the effect of fine art print works on visual art phenomenon is gathered under 4 themes and these themes are Evaluation of Technology-Art Relationship in Artistic Production, Effect of Digital Art Printed Works on Art Phenomenon, Benefiting from Digital Technology in Art Production and Effect of Original Printed Paintings on Art Phenomenon. With a general evaluation, considering both the main themes, sub-themes and expressions, contemporary artists must benefit from technological opportunities in today's understanding of art, to enable the artist to increase their equipment knowledge by developing these opportunities, to include the original expression of art with creativity in their works of art, and finally, Despite all the benefits of time, it has been determined that they are of the opinion that the traditional understanding of art should never be ignored.