The art of barrowing: Brushing up on the pastiche exception in EU copyright law
Yeniden biçimlendirme sanatı: Avrupa Birliği telif hukukunda pastiş istinasına yeni bir fırça darbesi
- Tez No: 971302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÖZKAN ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Pastiş, bugüne kadar parodinin gölgesinde kalmış bir kavram olmuştur. Ancak, Pelham davasının Avrupa Birliği Adalet Divanı'na ikinci kez götürülerek pastişe ilişkin bir tanım talep edilmesiyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Pastiş, oldukça belirsiz ve tanımlanması zor bir terimdir. Genellikle bir başkasının tarzını taklit etme olarak bilinse de, bu tanım telif hakkı bağlamında alakasızdır çünkü telif hakkı tarzı korumaz. Bu terim Avrupa Birliği hukukuna ilk olarak Bilgi Toplumu Direktifi ile opsiyonel bir istisna olarak dahil edilmiş ve Dijital Tek Pazar Direktifi ile çevrimiçi içerik paylaşım hizmet sağlayıcılarında yapılan kullanımlar için zorunlu bir istisna haline gelmiştir. Üye Devletler pastiş konusunda farklı yaklaşımlar benimsemiştir. Örneğin, Almanya bunu kendine özgü bir kavram ve bağımsız bir istisna olarak kabul ederken, Fransa bunu parodi başlığı altında ele almaktadır. Öte yandan, İtalya parodiyi iktibas başlığı altında birçok kullanımı kapsayıcı olarak değerlendirirken, bugüne kadar pastişi açıkça ele almamıştır. Üye Devletlerin pastişe ilişkin bu farklı yaklaşımları, AB Adalet Divanı'nın pastişe yönelik ortak bir tanım bulmadaki zorluklarını göstermektedir. Bu yaklaşımlardaki çeşitlilik, dönüştürücü kullanımları ele almak için farklı kültürel gelenekleri ortaya koymaktadır. Pastişin dijital alanlarda ortaya çıkan yeni remix ifade biçimlerini, örneğin memeler (internette görsel mizah aracı), mash-up'lar, müzik örnekleme (sampling) ve hayran kurgusu (fan fiction) gibi, içeren bir istisna olarak tanımlanması gerektiği iddia edilmiştir. Üç aşamalı test ve Divanı'nın pastişe ilişkin önceki kararı, Pelham II için yol gösterici niteliktedir. Telif hakkı kapsamındaki yazar hakları ile ifade özgürlüğü ve sanat özgürlüğü bağlamında kullanıcı hakları arasında adil bir dengenin sağlanması, Divanı'nın değerlendirmelerinde ve bu mahkeme tarafından belirlenen tanımın ulusal mahkemelerdeki uygulamalarında göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Pastiche has been a concept so far under the shadow of parody. However, it came into spotlight after the second referral of the Pelham case before the CJEU asking for a definition on pastiche, which is a very ambiguous and challenging term define. It is commonly known as imitating another's style but this definition is irrelevant for copyright as copyright doesn't protect style. The term was first introduced by the InfoSoc Directive into the EU law as an optional exception and became a mandatory exception by the DSM Directive for uses within OCSSPs. Member States have different approaches to pastiche. For example, Germany considered it as a distinct exception with its own concept, whereas France takes it into account as a concept under the umbrella of parody. Italy, on the other hand, considers parody under quotation as a catch- all clause but has never considered pastiche explicitly to date. These different approaches by Member States to pastiche show the hardships of finding a uniform definition to pastiche by the CJEU. The diversity in these approach demonstrates the different cultural traditions to address transformative uses. It has been claimed that pastiche should be defined as an exception to include new forms of remix expression that appear in digital spaces, such as memes, mash-ups, music sampling and fan fiction. The three-step test and CJEU's former decision on pastiche is guiding for Pelham II. A fair balance between author's rights as copyright and the user's rights on freedom of expression and the arts should be taken into account during the considerations of the CJEU and for the applications of the national courts of the definition determined by the Luxemburg court.