Ekonomik büyüme ekseninde inovasyonun ihracat performansına etkisi: 2001-2020 Türkiye incelemesi
The effect of innovation on export performance on the axis of economic growth: A review of 2001-2020 Turkey
  1. Tez No: 744843
  2. Yazar: SABRİ ERGENECOŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA RABİA AKTAŞ ŞENKARDEŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Teknolojinin gelişim hızının arttığı bir zamanda yaşamaktayız. Ülkelerin bu zamana ayak uydurabilmesi için teknolojik alt yapılara öncülük etmesi gerekmektedir. Küreselleşmenin çatısı altında ülkeler rekabet avantajı sağlamak ve ekonomilerini büyütebilmek için yüksek teknoloji ihracatına önem vermektedirler. Bunun için AR-GE çalışmalarının ülkeler içinde önemi büyüktür. Yapılan AR-GE harcamaları ile ülkeler kendi rekabet güçlerini artırmakta ve değişen teknolojiye ayak uydurmaktadırlar. Yapılan yüksek teknoloji ihracatı aynı zamanda ekonomik güçlenmeye de olanak sağlamaktadır. AR-GE ve inovasyon bir bütündür. Ülkelerin inovasyon alt yapıları ve buna harcadıkları bütçeler AR-GE bütçeleri ile ölçülmektedir. AR-GE'ye yapılan bütçe harcamaları da hangi alanlarda eksik kalındığı ve hangi alanlarda daha fazla bütçeye ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, 2001-2020 dönemi için Türkiye'de inovasyonun ihracat performansı üzerindeki uzun dönemli rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de uzun dönemde inovasyonların ihracat üzerinde artırıcı bir etki yarattığı fakat AR-GE harcamalarının doğrudan yabancı yatırımlar tarafından karşılandığı söylenebilir. Tez kapsamında incelenen literatür ile bulgularımızı karşılaştırdığımızda ihracat-inovasyon ilişkisinin literatür ile uyumlu fakat AR-GE-ihracat ilişkisinin literatüre tezat olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The speed of development of technology is increasing day by day. Countries need to lead technological infrastructures to keep up with this time. Under the umbrella of globalization, countries attach importance to high technology exports to gain a competitive advantage and grow their economies. For this, R&D studies are of great importance within countries. With the R&D expenditures, countries increase their competitiveness and keep up with the changing technology. High technology exports also enable economic empowerment. R&D and innovation are a whole. The innovation infrastructures of the countries and the budgets they spend on this are measured by the R&D budgets. Budget expenditures on R&D also show which areas are lacking and in which areas more budget is needed. This study it is aimed to examine the long-term role of innovation on export performance in Turkey for the period 2001-2020. We can say that innovations have had an increasing effect on exports in Turkey for a long time, but R & D expenditures have been covered by foreign direct investments. When we compare our findings with the literature examined within the scope of the thesis, it is seen that the export-innovation relationship is compatible with the literature, but the R &D-export relationship contrasts with the literature.