Viyana Satım Antlaşmasında sözleşmenin kurulması
The conclusion of the contract due to United Nations Convention on the Contracts for the International Sale of Goods
- Tez No: 336463
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışmada, uluslararası ticaretin en önemli unsurlarından biri olan Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması?na göre sözleşmenin kurulması konusu, farklılık olan yerlerde Türk Hukuku?yla mukayese edilerek incelenmiştir. Bu kapsamda, birinci bölümde, öneri, önerinin şartları, önerinin hüküm ve sonuç doğurması, önerinin geri alınması, öneriden cayma, önerinin hükmünü yitirmesi, sözleşme değişikliği için yapılan öneri ve CISG?ın 47. maddesinde belirtilen ek süre vermenin hukuki niteliği ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, kabul beyanı, kabul beyanının çeşitleri, kabul beyanının hüküm ve sonuç doğurması, kabul beyanının varması gerekliliği ve istisnaları, kabul beyanının zamanı, kabul beyanının geri alınması ve kabul beyanından cayılması, sözleşmenin değiştirilmesinde kabul beyanı, sözleşmenin kurulması ve hüküm ve sonuçlarını doğurması irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the conclusion of the contract due to the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods, which is one of the most important Conventions for the international commerce, is analysed in comparison with the Turkish Law in case of differences. In this context, in the first part, the offer, the requirements of an offer, the moment when the offer become effective, the withdrawal and revocation of the offer, termination of the offer, an offer to modify a contract, and the property of the declaration to give an additional period of time are handled. In the second part, the acceptance, the types of the acceptance, the moment when the acceptance become effective, the necessity of reach of the acceptance and exceptions of this rule, the time of acceptance, the withdrawal and revocation of the acceptance, an acceptance to modify the contract and the time of the conclusion and effectiveness of the contract are explicated.