Orhan Hançerlioğlu'nun hikâye ve romanlarında toplumcu gerçekçilik
Social realizm in Orhan Hançerlioğlu's stories and novels
- Tez No: 744892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA SEVİNDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Orhan Hançerlioğlu'nun İnsansız Şehir (1958) hikâye kitabı ile Karanlık Dünya (1951), Büyük Balıklar (1952), Oyun (1953), Ekilmemiş Topraklar (1954), Ali (1955), Kutu Kutu İçinde (1956), Yedinci Gün (1957), Bordamıza Vuran Deniz (1960) adlı romanları çeşitli kategoriler altında toplumcu gerçekçi bakış açısı altında ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Orhan Hançerlioğlu daha çok felsefe yazıları ile tanınsa da görevi gereğince ülkenin birçok yerine tayin olup çeşitli yerlerde gözlemler yapmış ve kimi şehir yaşamında kimi ise köy çevresinde geçen toplumcu gerçekçi çizgide hikâye ve romanlar kaleme almıştır. Çalışmada, Toplumcu gerçekçilik kavramı açıklanmış, Orhan Hançerlioğlu'nun yaşamı, edebi hayatı, toplumcu gerçekçilik anlayışı, hikâyeleri, hikâyelerinin özetleri romanları ve romanlarının özetleri ile birlikte yazarın hikâye ve romanlarındaki toplumcu gerçekçi noktalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Orhan Hançerlioğlu's storybook, İnsansız Şehir (1958) and his novels Karanlık Dünya (1951), Büyük Balıklar (1952), Oyun (1953), Ekilmemiş Topraklar (1954), Ali (1955), Kutu Kutu İçinde (1956), Yedinci Gün (1957), Bordamıza Vuran Deniz (1960) were discussed and evaluated under a social realist perspective under various categories. Although Orhan Hançerlioğlu is mostly known for his philosophical writings, he was appointed to many parts of Turkey in accordance with his duty, made observations in various places of the country, and wrote stories and novels in the socialist realist line, some in urban life and some in the village. In this study, the concept of social realism is explained and social realism in Turkish literature is discussed, Orhan Hançerlioğlu's personal and literary life, social realism understanding, stories, novels and their summaries, and social realist aspects of his novels and stories are discussed.