Blokzincir ile enerji ticareti ve akıllı sözleşmeler
Energy trading with blockchain andsmart contracts
  1. Tez No: 744908
  2. Yazar: ŞEYDA YONCACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH MAMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küreselleşen dünyanın enerjiye evrensel erişimini zorunlu kılması, artan enerji ihtiyacının karşılanma zorluğu ve enerji dağıtımının mevcut düzene yetememesi gibi unsurlar yeni bir dağıtım teknolojisine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Enerji sektöründe enerjiye bu denli ihtiyacın olduğu dördüncü sanayi devrimini yaşadığımız bu dönemde enerjiyi akıllı kullanmak enerji üretiminin de önüne geçmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte enerji dağıtım sistemlerinde pek çok yenilik yapılmıştır. Özellikle akıllı şebekelerle kurulmuş sistemler enerji kullanımını daha verimli hale getirmiştir. Ancak uzun iletim hatlarından kaynaklanan kayıp ve aracılara ödenen ekstra maliyet tüm kullanıcılara eşit olarak dağıtılmaktadır. Bu soruna çözüm olarak; birçok alanda uygulanabilirliği hala tartışılmakta olan blokzincir teknolojisinin enerji ticaretinde uygulayarak enerjinin evrensel dağıtımının yapılacağı bir dünya önerilmektedir. Blokzincir teknolojisinin uyum sağladığı dağıtık defter sistemini anlamak, uygulayabilmek, zorlukların ve fırsatların sistematik bir şekilde inceleyebilmek enerji piyasalarına yön verebilmek açısından çok önemlidir. Bu tez çalışmasında yenilenebilir enerji ve dijitalleşmenin artan kullanımı ile blokzincir tabanlı enerji ticareti için arz ve talebin birleştirilmesi, dağıtımının izlenebilmesi, akıllı sözleşmeler, P2P enerji ticareti gibi sürdürülebilir kalkınma planlarının olmazsa olmazı olan enerji dağıtımı değerlendirilmiştir. Ayrıca kullanıcıların kaydedildiği ve enerji ticaretinin yapıldığı bir web sayfası tasarlanmıştır. Akıllı sayaçlarla belirlenen üretilen ve tüketilen ortalama enerji miktarları enerji alıcısı tarafından görülebileceği ve tüm satıcılar, alıcıya olan uzaklığa göre listelenerek daha yakın satıcıdan daha ucuz enerji satın alabileceği bir sistem tasarlanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla oluşan bir ekosistemde adrese dayalı bir ödeme sistemi önerilmiştir. Remix editöründe Solidty diliyle oluşturulmuş bir akıllı sözleşme yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Factors such as the globalizing world's necessity for universal access to energy, the difficulty of meeting the increasing energy need, and the inadequate energy distribution to the current order show the need for a new distribution technology. In this period when we are experiencing the fourth industrial revolution, where energy is so needed in the energy sector, it is more important to use energy efficiently than energy production. With the developing technology, many innovations have been made in energy distribution systems. Especially systems established with smart grids have made energy use more efficient. However, the loss due to long transmission lines and the extra cost paid to distributors are distributed equally to all users. As a solution to this problem, by applying blockchain technology, whose applicability is still being discussed in many areas, in energy trade, a world in which energy will be global distribution is proposed. It is very important to understand and apply the distributed ledger system that blockchain technology adapts to and to be able to systematically examine the challenges and opportunities in terms of directing the energy markets. In this thesis, energy distribution, which is indispensable for sustainable development plans such as combining the supply and demand for blockchain-based energy trade, monitoring its distribution, smart contracts, P2P energy trade, with the increasing use of renewable energy and digitalization has been evaluated. In addition, a web page has been designed where users are registered and energy trade is made. The average amount of energy produced and consumed, determined by smart meters, can be seen by the energy buyer. A system is designed in which all sellers can be listed according to the distance from the buyer and can buy cheaper energy from the closer seller. An address-based payment system has been proposed in an ecosystem consisting of renewable energy resources. A smart contract created with Solidity language is written in the remix editor.