Yeni bir kapasiteli Çinli postacı problemi varyantı: Gerçek bir uygulama
A new variant of capacitated Chinese postman problem: A real application
- Tez No: 744919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMRE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada Çinli Postacı Probleminin bir türü olan Kapasiteli Çinli Postacı Problemi kullanılarak, Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Pınarbaşı mahallesine ait sokakların kar küreme çalışmalarının en düşük maliyetle yapılması için, en iyi ya da en iyiye yakın rotaların bulunması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, Çinli Postacı Probleminin bir çeşidi olan Kapasiteli Çinli Postacı Problemi kullanılmıştır. Bu çalışma 5 aşamadan oluşmaktadır. İlk bölümde, problem ile ilgili giriş kısmı verilmiştir. İkinci bölümde; ARP, KÇPP ve ÇPP ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; bu çalışma için uygulama yöntemi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde çalışmaya ait bulgulara yer verilmiştir. Beşinci bölümde konuya ilişkin sonuçlar özetlenmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Bulgular: Çalışma sonucunda, KARP kullanılarak en iyiye yakın rotalar elde edilmiştir. Ele alınan sorun büyük olup, çözümü için Visual Studio ile bir yazılım geliştirilmiş ve Gurobi çözücüsü kullanılarak etkin bir sonuç elde edilmiştir. Sonuç: Rotalama problemlerinin amacı, maliyet ve zaman açısından kaynaklanan zararların minimuma indirgemektir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar neticesinde bu problemlerin bu zararları en aza indirgediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the Capacitated Chinese Postman Problem which is a type of the Chinese Postman Problem, is used. For this reason, within the scope of the research. İt is aimed to find the best or close to the routes in order to carry out the snow removel works of the streeets of Pınarbaşı neighborhood of Tatvan disctrit of Bitlis at the at the lowest cost. Method: In this study, the Capacitated Chinese Postman Problem, which is a type of the Chinese Postman Problem, is used. This study consists of 5 stages. In the first part, an introduction to the problem is given. In the second part; Previous studies on ARP, RCPP and EPP are included. In the third part; The application method for this study is described. In the fourth part, the findings of the study are given. In fifth part, the results related to the subject are summarized and suggestions are made. Results: The results of the study, near-best routes were obtained by using KARP. The problem addressed is big, a software was developed with Visual Studio for its solution and an effective result was obtained by using Gurobi solver. Conclusion: The aim of routing problems is to minimize the damage caused in terms of cost and time. The results obtained from this study showed that routing problems minimize these damages.