Rıfat Ilgaz'ın romanları üzerine bir inceleme
A research about Rıfat Ilgaz's novels
- Tez No: 160176
 - Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAPLAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 726
Özet
“Rıfat İlgaz'ın Romancılığı”adlı bu çalışma, yazarın hayat hikâyesini, sanat anlayışını ortaya koymayı ve romancılığını incelemeyi amaçlamaktadır.“Giriş”bölümünde toplumcu gerçekçi döneme panoramik bir bakış açısıyla yaklaşılmış, dönemle yazarın romancılığı arasında bir bağ kurulmaya çalışılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü, sanatçının hayatı, edebî düşünceleri ve eserleri başlığını taşımaktadır. İkinci bölümde yazarın romanları, on ana başlık altında incelenmiştir.“Romanların Tanıtımı”kısmında eserlerin yazılışı hakkında bilgilere ve çeşitli görüşlere yer verilmiştir.“Romanlarda Ortak Yapı”bölümünde romanlar metinlerarası ilişki yönünden incelenmiştir.“Kurgu”da yazarın kurgusal anlamda nasıl bir yol izlediği anlatılmıştır.“Temalar”, toplumsal ve bireysel olmak üzere başlıca iki bölüme ayrılmış ve kendi içinde tasnif edilmiştir.“Roman kişileri”, işlevlerine ve tiplerine göre incelenmiştir. Yazarın kişileri sunumunda izlediği yol“Kişilerin Sunumu”bölümünde ayrıca değerlendirilmiştir.“Mekân”,“Zaman”,“Anlatıcı ve Bakış Açısı”,“Dil ve Anlatım Tutumu”bölümlerinde, yazarın romanları değerlendirilmiştir. Çocuk romanlarının incelendiği üçüncü bölüm, kendi içinde dokuz kısımdan oluşmaktadır.“Sonuç”bölümünde, çalışmadan elde edilen bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The work called“The Novel Writing of Rıfat İlgaz”, aims to reveal the life story of the author and his aspect of art besides evaluating his novel. In the introduction part, socialist realism period is consired with a panoramic view and a connection between this period and the novel writing of this author is made. The first episode of this work, which is comprised of theree episodes, title“ his life, literery idea and works”. In the second episode, the novel of author is evaluted under ten hedings. In the introduction of the novels part, the process during which the novel is written and different views about the work are reflected. On the other hand in the“plot”section, the methodused by the author for the fiction is explained. The characters of the novel were evaluted in terms of functions and physical apperances and this data is categorized within itself. The way the author used while the part individual supply is examined. While handling with place, time and the point of view and the narrator, the same method is used and the Works are examined by those pecularities he possessed. The third episode, the child novels of author 1$ evaluted under nine hedings. In the conclusions part, the data obtained the research is presented.