Hemen hemen tanjant yapılar ve tanjant demetleri
Almost tangent structures and tangent bundles
- Tez No: 744922
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Beş bölümden oluşan bu yüksek lisans tezinde, Birinci bölüm giriş olup, teğet yapılar ve demetler üzerine yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde temel kavram ve kuramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, G-yapıları, hemen hemen teğet yapılar ve hemen hemen teğet demetler sunulacaktır. Ayrıca, tanjant demeti üzerindeki kaldırmalar, neredeyse teğet yapıların integrallenebilirliği, neredeyse teğet bağlantılar ve bir fibrasyon tarafından tanımlanan integrallenebilir hemen hemen teğet yapılar verilecektir. Dördüncü bölümde, teğet demetin özel durumları olan hemen hemen çarpım yapıları, hemen hemen karmaşık yapılar ve bir teğet demeti üzerindeki hemen hemen karmaşık yapıların tamamlayıcı ve yatay kaldırmaları verilmiştir. Jc ve JH tensör alanlarının (1,1)-tipi J tensör alanının tamamlayıcı ve yatay kaldırması kullanılarak hemen hemen Hermit yapıları, Hermit yapıları, Kaehler yapıları ve neredeyse teğet yapılar üzerinde entegre edilebileceği de gösterilmiştir. Beşinci bölüm sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This master's thesis, which consists of five chapters, The first chapter is the introduction and the studies on tangent structures and bundles are mentioned. In the second part, basic concepts and theories are given. In the third chapter, G-structures, almost tangent structures and almost tangent bundles will be presented. Also, lifts on the tangent bundle, integrability of almost tangent structures, almost tangent connections, and integrable almost tangent structures defined by a fibration will be given. In the fourth chapter, almost product structures, almost complex structures, which are special cases of tangent bundle and complementary and horizontal lifts of almost complex structures on a tangent bundle are given. It has also been shown that $J^{c}$ and $J^{H}$ tensor fields can be integrated using the complementary and horizontal lift of the $(1,1)$-type J tensor field on almost Hermitian structures, Hermitian structures, Kaehler structures, and almost tangent structures. The fifth section is the conclusion section.