Rıfat Ilgaz'ın romanlarında halk bilimi unsurları
The elements folklore ın Rıfat Ilgaz's novels
  1. Tez No: 697360
  2. Yazar: EMRE DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ŞEBNEM DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Halk bilimi, bir toplumu oluşturan maddi ve manevi birçok şeyi inceleyen, çözümleyen ve yorumlayan bir alandır. Bir milleti millet yapan pek çok unsur, bu çatı altında toplanabilir. Edebiyatımızın önemli mizah yazarlarından biri olan Rıfat Ilgaz, toplumcu bir yazar olması sebebiyle halk bilimsel kavramlara, eserlerinde pek çok kez temas etmiştir. Bunu yaparken özgün bir üslup takınmış ve o yaşadığı dönemin panoramasını çok iyi çizmiştir. İyi bir gözlemci olan yazar, gerçekçi bir biçimde eserlerini oluştururken; kültürel unsurlara da o ölçüde davranmıştır. Anadolu halkının özlemlerini, acılarını genel anlamda yaşantısını açık ve sade bir biçimde ele almıştır. Özellikle de çalışmamıza konu olan romanlarına baktığımızda neredeyse otobiyografik özellikler görmekteyiz. Realist bir bakış açısı sergileyen yazar, eserlerinde yaşadığı topluma doğrudan yer vermiştir. Bunun akabinde, eserlerinde kültürel kavramlar açısından geniş bir zenginlik olduğu açıkça gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Folklore is a field that studies, analyzes and interprets many material and spiritual things that make up a society. Many elements that make a nation a nation can be gathered under this roof. Rıfat Ilgaz, one of the important humor writers of our literature, touched on folk scientific concepts many times in his works, as he is a socialist writer. While doing this, she adopted an original style and drew the panorama of the period she lived in very well. The author, who is a good observer, realistically creates his works; He treated the cultural elements to that extent. The longings and pains of the Anatolian people; In general, he handled his life in an open and simple way. Especially, when we look at the novels that are the subjects of our study, we see almost autobiographical features. It is obvious that the fact that he wrote his novels inspired by the events he saw helped him to expand his spectrum folklorically. The author, who exhibits a realist point of view, has directly included the society he lives in in his works. Following this, it is clearly seen that there is a wide richness in cultural concepts in her works.