Katolik mezhebinde evlilik ve boşanma
Marriage and divorce according to Catholic sect
- Tez No: 744965
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aile, toplumu oluşturan en küçük kurumdur. Evlilik ise ailenin oluşmasını sağlayan yüzyıllardır bütün dinler ve toplumlar tarafından kutsallık atfedilen bir birimdir. İnsanlık tarihi boyunca önemi vurgulanmış olan evlilik kurumu, Hıristiyan inancına göre kutsal kabul edilmiş ve sakrament derecesine yükseltilmiştir. Evlilik, Hıristiyan inancına göre İsa'nın sevgisinin insanlık üzerindeki tezahürüdür. Evlenen Hıristiyanlar, Tanrı'nın buyruğunu yerine getirmiş olur. Kutsallığı Hz. Âdem ve Hz. Havva'ya kadar dayandırılan evlilik, Tanrı'nın kurduğu bağ ile evlenen eşlerin kopmaz bir bağ ile bağlandıkları bir kurumdur. Hıristiyanlığın en köklü mezhebi olan Katolik mezhebinin evlilik konusundaki görüşleri evliliğin Hıristiyan inancına göre ne denli önemli olduğunu gösterir. Katolik inancına göre, evlilik Tanrı'nın buyruğuyla kurulmuş olan, Kilise birliğini sembolize eden kutsal bir müessesedir. Eşler birbirine kopmaz bağlarla bağlanmıştır ve boşanmak yasaktır. Evlenen çiftler Kilise birliğini sembolize etmektedir ve bunun bozulması büyük günahlardan sayılır.
Özet (Çeviri)
The family is the smallest institution that makes up the society. Marriage, on the other hand, is a unit that has been sanctified by all religions and societies for centuries, enabling the formation of the family. The institution of marriage, whose importance has been emphasized throughout the history of humanity, has been accepted as sacred according to the Christian belief and has been elevated to the level of sacrament. Marriage, according to Christian belief, is the manifestation of the love of Jesus on humanity. Christian believers who marry are doing God's command. The holiness of Hz. Adam and Hz. Marriage, dating back to Eve, is an institution in which spouses who marry with the bond established by God are bound by an unbreakable bond. The views of the Catholic sect on marriage, which is the most rooted sect of Christianity, show how important marriage is according to the Christian faith. According to the Catholic belief, marriage is a sacred institution established by the command of God, symbolizing the unity of the Church. Spouses are bound to each other by unbreakable bonds and divorce is prohibited. Married couples symbolize the unity of the Church, and breaking it is considered a major sin.