19. yüzyılın ikinci yarısında katolik cizvitler ile protestan misyonerler arasında osmanlı'da Suriye ve Lübnan vilayetlerinde yaşanan eğitim rekabeti
Education competition between catholic jesuits and protestant missionaries in Syria and Lebanon provinces in the Ottoman Empire in the second half of the 19th century
- Tez No: 609013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, genel itibariyle Katolik misyonerlerle Protestan misyonerler arasında Suriye ve Lübnan bölgesinde 19. Yüzyılın ikinci yarısında yaşanan eğitim rekabeti konu alınacaktır. Araştırılacak bölgede diğer misyonerlerden daha fazla faaliyet göstermiş olan Cizvitlerle Amerikalı Protestan misyonerlerin mücadelesi üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulacaktır. Protestan ve Katolik misyonerlerin Osmanlı'daki eğitim faaliyetleri incelenerek söz konusu iki mezhebin kendilerine taraftar toplamak ve kiliselerine yeni insanlar katmak için ne tür bir mücadeleye giriştikleri ortaya konulacaktır. İki mezhep arasındaki bu mücadelenin bölge de ve bölge insanı üzerinde ne gibi değişikliklere yol açtığı, faaliyetlerin yarar sağlayıp sağlamadığı gibi konular da araştırma içerisinde incelenecektir. Sayısal veriler, iki tarafın birbirleri hakkındaki bilgileri ve düşünceleri dikkate alınarak sonuç itibariyle hangi tarafın bu rekabeti önde tamamladığı sorusuna somut bilgiler ışığında cevap verilmeye çalışılacaktır. Araştırma boyunca iki tarafın da penceresinden bakılarak, birbirleri hakkındaki düşünceleri, rekabet biçimleri, avantajları/dezavantajları vb. üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the educational competition between Catholic missionaries and Protestant missionaries in Syria and Lebanon will be discussed in the second half of the 19th century. In the area to be explored, the struggle of the Jesuits and the American Protestant missionaries, who have more activities than the other missionaries, will be discussed in detailed. By examining the educational activities of the Protestant and Catholic missionaries in the Ottoman Empire, it will be revealed what kind of struggle these two sects are trying to gather supporters and add new people to their churches. It will be examined in this research whether the struggle between the two sects causes changes in the region and the people of the region and whether the activities benefit. Numerical data will be tried to be answered in the light of the concrete information on the question of which side has completed this competition ahead by considering the information and opinions of the two parties. Throughout the research, both sides looked at the window, thinking about each other, forms of competition, advantages / disadvantages, etc. will be focused on.