Fotovoltaik panellerde tozlanmanın panel performansına etkisinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of the effect of dusting on performance of photovoltaic panels
  1. Tez No: 744974
  2. Yazar: UMUT GÖKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde kullanılan PV panellerin verimi % 20 civarında olmakla birlikte sıcaklık, gölge etkisi ve tozlanma gibi çevresel etkiler nedeniyle bu verim düşebilmektedir. Tozlanma etkisi bu parametreler içinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, PV panellerde tozlanmanın panel performansına etkileri laboratuvar ortamında deneysel olarak incelenmiştir. Niğde ilinin üç farklı bölgesinden (Selçuk Mahallesi, Bor İlçesi ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB)) temin edilen tozlara ek olarak, ilin kalsit rezervi açısından önemli bir yere ve ayrıca çok sayıda kalsit üretim tesisine sahip olması nedeniyle bu tesislerin yakınında güneş enerjisi santrallerinin kurulma olasılığı düşünülerek kalsit kaynaklı tozlanmanın performansa etkisinin incelenmesi amacıyla Kalsit de deneysel çalışmalarda kullanılmıştır. PV panel yapay olarak tozlandırılmış ve bu tozların panel üzerindeki miktarları da değiştirilerek panel performansı incelenmiştir. Elde edilen bulgular toz miktarı arttıkça verimin düştüğünü göstermekle beraber verim düşüşü en yüksek toz miktarında (3 gr) çoktan aza olacak şekilde Bor İlçesi örneği için %27,62, OSB örneği için %25,62, Selçuk Mahallesi örneği için %23,44 ve Kalsit örneği için %22,04 şeklindedir. Bulunan değerler PV sistemlerde tozlanma olayının performansı ne denli etkilediğini ve tozlanma olayının önemini açıkça göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Although the efficiency of PV panels used today is around 20%, this efficiency may decrease due to environmental effects such as temperature, shadow effect and dusting. Dusting effect has an important place in these parameters. In this master's study, the effects of dusting on PV panel performance were investigated experimentally in a laboratory environment. From three different regions of Niğde; Dusts were obtained from Selçuk, Bor and OSB and in addition to this dusts, Calcite samples were used in investigation. Because Niğde is a region which has rich calcite reserves so there are many calcite factories and in order to shed light on the effect of Calcite-based dusting on the efficiency in a PV system that can be established around these factories, the PV panel was artificially dusted with a Calcite sample and other dusts. In addition, by changing the amounts of these dusts, the effects of this process on the performance were investigated experimentally. The findings showed that the efficiency decreases as the dust amount increased. The yield reduction was determined Bor (27.62%), OSB (25.62%), Selçuk (23.44%) and Calcite (22.04%) from much to less at the highest dust amount (3 gr). The finding values found clearly showed how dusting affects the performance and the importance of dusting in PV systems.