The effect of density difference on impact sound insulation of the expanded polystrene (EPS) block used as filler in one way hollow core slab in dwellings
Genleştirilmiş polistiren (EPS) blok dolgu kullanılan tek yönlü asmolen konut döşemelerinde yoğunluk farkının darbe sesi yalıtımına etkisi
- Tez No: 440692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Cost Action TU 0901:2014 çalışmasında değinildiği gibi, güncel uluslararası standartlar ve ilgili yönetmelikler, binaların inşaat döşemelerinde maksimum darbe yalıtımını konutlarda iç mekân akustik konforunu arttırmak için şart koşmaktadır. Türkiye'de en yaygın döşeme tipi EPS dolgulu tek yönlü boşluklu asmolen döşemedir. Fakat çok katlı konutlarda yaşayan kullanıcıların geri dönüşlerine bakıldığında döşemelerde kullanılan genleştirilmiş polistirenin darbe sesi yalıtımı kabul edilebilir değerlerin altındadır. Literatürde, EPS dolgulu tek yönlü boşluklu asmolen döşemenin darbe ses yalıtımı verimliliği ve darbe sesi üzerindeki EPS yoğunluk farkının etkisi hakkında bilgi bulunmuyor bu sebeple EPS dolgulu tek yönlü boşluklu asmolen döşemenin darbe ses yalıtımı üzerinde kıyaslamalı çalışma ortaya konmuştur. Bu çalışma, genleştirilmiş polistiren dolgulu tek yönlü asmolen döşeme sisteminin darbe sesi yalıtım performansını ve tek yönlü asmolen döşeme içindeki EPS dolguların yoğunluk farkının darbe sesi yalıtımına etkisini belirlemeyi hedeflemiştir. Çalışma aynı zamanda Türkiye'de darbe sesi yalıtımı standartlarının eksikliğini ve önemini vurgulamıştır. Bu araştırma TS EN ISO 10140-3,2011 yapı elemanlarının darbe sesi yalıtımının laboratuvar ortamında ölçümlerine ve elde edilen bilginin TS EN ISO 717-2,2013'e göre analiz edilmesine temellendirilmiştir. Gerçek yapılarda kullanılan tek yönlü EPS asmolen döşeme örneği tasarlandı ve 16 kg/m3 ve 10 kg/ m3 EPS dolgular ile inşa edildi. Sonuçlar EPS dolgulu tek yönlü asmolen döşemenin birçok Avrupa ülkesi tarafından kabul edilen ve tavsiye edilen değerler, standartlar ve düzenlemelere kıyasla daha düşük darbe sesi yalıtım performansına sahip olduğunu gösterdi. Buna ek olarak, tek yönlü asmolen döşemede genleştirilmiş polistirenin 10 kg/m3 darbe ses yalıtım performansının 16 kg/ m3 EPS dolgudan daha iyi olduğu gözlendi. ANAHTAR KELİMELER: Akustik konfor, darbe sesi yalıtımı, genleştirilmiş polistiren, katlar arası yalıtım, tek yönlü asmolen döşeme
Özet (Çeviri)
The current international standards and governmental regulations stipulate maximum impact sound insulation on construction slabs of buildings to increase acoustical comfort of interiors of dwellings as mentioned by Cost Action TU 0901:2014 study. In Turkey, the most common slab construction is one way hollow core slab with EPS filler. However, according to the feedback given by users who live in multi storey dwellings impact sound insulation of expanded polystyrene used construction slabs of dwellings is more than acceptable values. In the literature, there is not any information about impact sound insulation performance of one way hollow core slab with EPS filler and the effects of EPS density differences on impact sound so a comparative study on impact sound insulation of the one-way hollow core slab with EPS filler was conducted. The study aimed to determine what is impact sound insulation performance of expanded polystyrene fillers in one way hollow core slab system and the effect of density difference of EPS fillers in one way hollow core systems used in dwellings. The study has also highlighted the importance of missing impact sound isolation standards and regulations in Turkey. The research was based on TS EN ISO 10140-3:2011 laboratory measurement of impact sound insulation of building elements and the data collected was analyzed according to TS EN ISO 717-2:2013. A sample one way hollow core slab system which is used in real life constructions was designed and built with 16 kg/m3 and 10 kg/ m3 EPS fillers. The results showed that one way hollow core slab with EPS fillers demonstrate very low impact sound insulation performance when compared with recommended values, standards and regulations accepted by many European countries. In addition, it was observed that the impact sound insulation performance of 10 kg/m3 expanded polystyrene filler in one way hollow core slab was better than the performance of 16 kg/ m3 EPS filler. KEYWORDS: Acoustical Comfort, Expanded Polystyrene, Impact Sound, Isolation between Flats, One-way Hollow Core Slab,