Unmanned underwater vehicle design
İnsansız sualtı aracı tasarımı
  1. Tez No: 744997
  2. Yazar: FADIL BARUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AYDIN ŞALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Denizaltılar, su altında ve yüzey seviyesinde bağımsız hareket edebilen araçlardır. Tehlikeli, gizli ve uzun sualtı aktiviteleri yapabilmek için, insansız ve cep boyutunda, uzaktan kontrol edilebilen veya otonom sualtı araçlarının geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu tez çalışması, bilimsel araştırma faaliyetlerinde kullanılan insansız, cep tipi bir sualtı aracı tasarlamayı amaçlamaktadır. Tasarıma konstrüksiyon ve malzeme seçimi gibi genel tasarım kriterlerinin oluşturulması ile başlanmış, yapısal/teknolojik kriterler ve kabullerin detaylandırılmasıyla kullanılacak elektronik bileşenler, sensörler gibi donanımların seçimleri ile devam edilmiştir. Bu aşamada tüm ekipmanların güç tüketimi hesaplanarak pil seçimi yapılmıştır. Seçilen ekipmanların birbirleri ile iletişimi ve bağlantıları gösterilmek üzere denizaltının devre şeması oluşturulmuştur. Denizaltının geometrik modeli Solidworks™'te oluşturulmuştur. Denizaltının sevk ve manevra sistemi üzerinde durulmuş, pervane ve itici tasarımı detaylı olarak çalışılmış, 3D pervane ve komple itici tasarımları Solidworks™'de oluşturulmuştur. 4-kanatlı pervane CFD akış simülasyonu Solidworks Flow Simulation™'da gerçekleştirilmiş ve farklı devir değerleri için akış simülasyonları sonucundan uygunluğu kontrol edilmiştir. Son olarak, tasarlanan kablosuz insansız cep denizaltısının avantajlarından ve sınırlamalarından bahsedilmiş, batarya ve akustik modemlerin geliştirilmesine devam edilirken, çalışma menzilinin artırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Submarines are vehicles that can move independently underwater and at surface level. In order to make dangerous, secret and long underwater activities, there is a need for the development of unmanned and pocket submersible vehicles which can be controlled remotely or autonomous. This thesis aims to design an unmanned underwater vehicle which use in scientific research activities. The design started with the creation of general design criteria such as construction and material selection, and continued with the selection of hardware such as electronic components and sensors to be used with the detailing of structural/technological criteria and acceptances. At this stage, the power consumption of all equipment was calculated and battery selection was made. The circuit diagram of the submarine was created to show the communication and connections of the selected equipment with each other. After all the equipment and working structure were determined, geometric model of pocket submarine was created in Solidworks™. Drive systems studied as Propulsion and Maneouvering system as well as propeller and thruster design parameter were detailed examined, then 3D propeller and complete thruster designs were created out Solidworks™. The 4-blade propeller design CFD flow simulation was performed in Solidworks Flow Simulation™ and its suitability was checked from the flow simulations result for different rpm values. Finally, the advantages and limitations of the designed wireless unmanned pocket submarine were mentioned, and suggestions were made to increase the operating range while continuing the development of battery and acoustic modems.