Leed sertifikası alması planlanan bir ofis binasının altın ve platin sertifikası alabilmesi için gerekli sistem ve maliyetin karşılaştırılması
Comparison of the required system and cost for gold and platinum certification for an office building planned to get leed certificate
- Tez No: 745016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünya üzerinde insan nüfusu artmasıyla birlikte doğal kaynakların tükenmesi, çevre kirliliği, küresel ısınma, iklim değişikliği gibi bir çok çevresel problem ortaya çıkmıştır ve git gide artmaktadır. Çevresel problemlerin artması şimdiki nesillerin ve en çok da gelecek nesillerin hayatını tehlikeye sokmaktadır. Her geçen gün artan çevre problemlerine insanlığın çözüm bulması gerekmektedir. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla yeni sistemler geliştirerek çevresel kirliliği azaltma çalışmaları başlamıştır. Çevresel kirliliği azaltma çalışmalarından biri de sürdürülebilir yapı tasarımlarıdır. Sürdürülebilir yapılar aynı zamanda yeşil yapılar olarak da adlandırılmaktadır. Yeşil yapıların amacı, yapıların doğaya verdiği kirliliği azaltmak ve yapıda kullanılan enerji ve diğer kaynakların tüketimini azaltmaktır. Yeşil yapı tasarımları bir çok avantaj sağlamaktadır. Avantajlarından biri de yapıda kaynak tüketimi ve enerji tüketiminin azalmasını sağlayan sistemlerin kullanılması ile yapının işletme maliyetinin de azalması sağlamasıdır. Yapının sürdürülebilirlik çalışmaları bir çok farklı açıdan değerlendirilebilir. Yapılarda sürdürülebilirlik çalışmalarını değerlendirmek ve derecelendirme için bir çok yeşil bina değerlendirme sistemi geliştirilmiştir. Yeşil bina sistemleri arasında LEED ülkemizde yapıların sertifikasyonu için en yaygın olarak kullanılanlardan biridir. LEED sertifikasının amacı sürdürülebilir yapılar ile doğal kaynakları korumayı ve yapıların çevreye bıraktığı tahribatı azaltmaktır ve sürdürülebilir yapı çalışmalarını teşvik etmektir. Bu tez çalışmasında Malatya ilinde bulunan Kızılay Sistem Yapı ofis binası projesinin LEED altın sertifikası için yapılan ilave maliyet gerektiren çalışmalar tespit edilmiş ve incelenmiştir. LEED altın sertifikası için ilave maliyet gerektiren çalışmaların amortisman süreleri hesaplanmıştır. LEED altın sertifikası almış ofis yapısının LEED platin sertifikası alması için yapması gereken çalışmalar ve bu çalışmaların maliyetleri incelenmiştir. Tezin amacı Ofis yapısı için LEED altın sertifikası ve platin sertifikası için gerekli olan yapılan çalışmaların ilave maliyetinin proje bedelinin ne kadarının olduğunu tespit etmektir. Ofis yapısının LEED altın sertifikası için yapmış olduğu ilave maliyetlerin amortisman süresini tespit etmektir. Bu sayede LEED sertifikasyonu için yapıların tahmini olarak ne kadar bütçe ayırması gerektiği ve bunun ne kadar sürede amorti edebileceği tespiti yapılmasında bu tez çalışmaları yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
With the increase in human population in the world, many environmental problems such as depletion of natural resources, environmental pollution, global warming, climate change have emerged and are increasing gradually. Increasing environmental problems endanger the lives of current generations and most of all future generations. Humanity needs to find solutions to environmental problems that are increasing day by day. In order to leave a livable world to future generations, studies have started to reduce environmental pollution by developing new systems. One of the efforts to reduce environmental pollution is sustainable building designs. Sustainable buildings are also called green buildings. The purpose of green buildings is to reduce the pollution caused by the buildings to the nature, to reduce the consumption of energy and other resources used in the building. Green building designs provide many advantages. One of the advantages is the use of systems that reduce resource consumption and energy consumption in the building, thereby reducing the operating cost of the building. The sustainability studies of the building can be evaluated in many different ways. Many green building assessment systems have been developed to evaluate and rank sustainability studies in buildings. Among the green building systems, LEED is one of the most widely used for the certification of buildings in our country. The purpose of the LEED certificate is to protect natural resources with sustainable buildings, to reduce the damage caused by buildings to the environment and to promote sustainable building studies. In this thesis, the studies that require additional cost for the LEED gold certificate of the Kızılay Sistem Yapı office building project in the province of Malatya have been identified and examined. The amortization periods of the studies that require additional costs for the LEED gold certificate have been calculated. The work that needs to be done to get the LEED platinum certificate for the office building that has received the LEED gold certificate and the costs of these studies are examined. The aim of the thesis is to determine how much of the project cost is the additional cost of the work required for the LEED gold certificate and platinum certificate for the office structure. It is to determine the amortization period of the additional costs of the office structure for the LEED gold certificate. In this way, these thesis studies can help in determining how much budget should be allocated for LEED certification and in how long it can be amortized.