Sürdürülebilirlik kriterlerinin havalimanı tasarımına etkisi: Kuveyt Uluslararası Havalimanı terminal 2 binası'nın LEED sertifikası bağlamında değerlendirilmesi
The effect of sustainability criteria on airport design: Evaluation of Kuwait International Airport terminal 2 building in context of LEED certification
  1. Tez No: 797017
  2. Yazar: DENİZ BESTE ETEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Dünya'da hızlı bir şekilde büyüyüp gelişen sivil havacılık sektörü, hızlı ve konforlu ulaşımı sağlamaktadır. Havacılığa olan talebin artmasıyla gün geçtikçe büyüme eğilimi gösteren bu sektörün ana bileşenini havalimanları oluşturmaktadır. Günün 24 saati yaşayan; farklı işlevlere ev sahipliği yapan havalimanları, normal binalara oranla önemli derecede çevresel etkiye neden olmaktadır. Çevresel olumsuz etkilerin azaltılması ve doğal kaynakların korunumunu sağlamak amacıyla ortaya çıkan sürdürülebilirlik kavramının havalimanlarına entegresi de bu noktada önem taşımaktadır. Yapıların yaşam döngüleri boyunca oluşturduğu olumsuz çevresel etkileri ve kullandığı enerji miktarını minimuma indirmek; sürdürülebilirliği teşvik etmek amacıyla uluslararası yeşil bina sertifikasyon sistemleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri olan LEED sertifikası sayesinde binalar belirli kategoriler altında değerlendirilmekte ve bunun sonucunda binaların ne derecede sürdürülebilir olduğu saptanmaktadır. Bu bağlamda tezin amacı sürdürülebilir havalimanı yapılarının tasarım kriterlerinin araştırılması ve örnek bir havalimanının yeşil bina sertifikasyon sistemlerinden biri olan LEED sertifikası bağlamında değerlendirilmesidir. Tasarım aşamasında LEED Gold almış olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı Terminal 2 Binası LEED BD+C: NEW CONSTRUCTION v3-LEED 2009'a göre sürdürülebilir araziler, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzeme ve kaynaklar, iç mekân kalitesi, tasarımda yenilik ve bölgesel öncelik kategorileri altında ön koşul ve krediler kapsamında incelenmiştir. LEED Platin sertifikası alması hedeflenen havalimanı projesinde tasarım aşamasına ek olarak inşaat aşamasında hangi stratejilerden yararlandığı ortaya konmuştur. Şuan yapımı devam ederek güncelliğini koruyan ve dünyada sayılı önemli mimarlardan Norman Foster'ın projesi olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı Terminal 2 Binası'nı konu alan tez çalışması sürdürülebilir bir gelecek için tasarımcılara ve girişimcilere yol gösterici nitelikte hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapidly growing and developing civil aviation sector in the world provides fast and comfortable transportation. Airports are the main component of this sector, which has a tendency to grow day by day with the increasing demand for aviation. Airports, which live 24 hours a day and host different functions, cause a significant environmental impact compared to normal buildings. The integration of the concept of sustainability, which emerged in order to reduce the negative environmental impacts and protect natural resources, into airports is also important at this point. To minimize the negative environmental effects and use of energy throughout buildings' life cycles; in order to promote sustainability, international green building certification systems have emerged. Thanks to the LEED certificate, which is one of them, buildings are evaluated under certain categories and as a result, it is determined how sustainable the buildings are. In this context, the aim of the thesis is to investigate the design criteria of sustainable airport structures and to evaluate an exemplary airport in the context of LEED certification, which is one of the green building certification systems. Kuwait International Airport Terminal 2 Building, which received LEED Gold at the design stage, according to LEED BD+C: NEW CONSTRUCTION v3-LEED 2009, sustainable landscape, water efficiency, energy and atmosphere, materials and resources, interior quality, innovation in design and regional priority categories examined under prerequisites and credits. It has been revealed which strategies were used not only design phase but also construction phase of the airport project, which is aimed to receive LEED Platinum certificate. The thesis work on Kuwait International Airport Terminal 2 Building, which is currently under construction and is the project one of the few important architects in the world, Norman Foster, has been prepared as a guide to designers and entrepreneurs for a sustainable future.