Kanamamış intrakranial anevrizması olan hastaların mikrocerrahi ve endovasküler tedavi sonuçlarının retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of the results of microsurgery and endovascular treatment of patients with non-bleeding intracranial aneurysm
  1. Tez No: 745034
  2. Yazar: GAHRAMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: UZMAN BALKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Kanamamış intrakranial anevrizmalarda açık mikrocerrahi yöntemle opere edilen hastalarla endovasküler girişimle opere edilen hastaların klinik sonuçlarının karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: SBU-Istanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2017-2021 yılları arasında serebral anevrizma nedeniyle interne edilmiş 368 hasta retrospektif olarak incelendi. Preop ve postop klinik durumları değerlendirildi. Sadece kanamamış anevriması olan hastalar seçildi. Hastalar hastalar mikrocerrahi yöntemle opere edilen, girişimsel radyoloji tarafından endovasküler girişim yapılan ve hiçbir işlem yapılmayan hastalar olarak 3 ayrı kategoriye ayırıldı. Bu gruplar yaş, cinsiyet, GKS skoru, hidrosefali, epileptik nöbet, ek nörolojik defisit, anevrizmanın yerleşim yeri, mobidite ve mortaliteye göre değerlendirildi. Hastaların postop durumları Glascow Outcame Scale (GOS) ile değerlendirildi. Sonuçlar: Bu çalışmamızda SBÜ Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğinde 2017-2021 yılları arasında kanamamış anevrizma nedeniyle interne edilen açık cerrahi ve endovasküler yöntemle tedavi edilen hastaların postop sonuçlarının retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yaş aralığı 40-65 olarak belirlenmiştir. Kliniğimizde cerrahi yapılan kanamamış anevrizması olan 110 hasta, endovasküler girişimle kapatılan kanamamış anevrizması olan 106 hasta incelendi. Hastaların erken postop ve 6. Ay kontrolleri mRs ile değerlendirildi. Kanamış anevrizmalarla yapılan çalışmalarda hastanın başvuruda kötü evrede olanların postop sonuçlarının daha kötü olduğu ve istatistiği olumsuz yönde etkilediği görüldü. Ancak kanamamış anevrizmalarda yaptığımız bu çalışmamızda endovasküler ve cerrahi yapılan hastaları karşılaştırıldı ve postop klinik durumlarında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç olarak anevrizma tedavisi ister endovasküler yöntemle olsun ister cerrahi yöntemle olsun zor ve deneyim gerektiren bir tedavidir. Her iki durumda da teknolojinin imkanlarından faydalanmak ve günceli takip etmek gereklidir. Her iki tedavi seçeneğini de hastaya anlatıp hastanın yaşı, anevrizmasının yeri, şekli, boyutu gibi kriterleri değerlendirerek ve hastanın tercihine göre bir tedavi planlaması yapmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of the clinical results of the patients who were operated with open microsurgery method in non-bleeding intracranial aneurysms and those who were operated with endovascular intervention. Material and Method: 368 patients who were hospitalized due to cerebral aneurysm in SBU-Istanbul Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between the years 2017-2021 were analyzed retrospectively. Preoperative and postoperative clinical conditions were evaluated. Only patients with non-bleeding aneurysms were selected. The patients were divided into 3 different categories as patients who were operated with microsurgery, endovascular intervention was performed by interventional radiology, and patients who did not undergo any procedure. These groups were evaluated according to age, gender, GCS score, WFNS grade, hydrocephalus, epileptic seizure, additional neurological deficit, location of the aneurysm, morbidity and mortality. Postoperative status of the patients was evaluated with Glasgow Outcome Scale (GOS). Results: In this study, it was aimed to retrospectively compare the postoperative results of patients who were hospitalized for non-bleeding aneurysms between the years 2017-2021 in the Department of Brain and Nerve Surgery of SBU Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, who were treated with open surgery and endovascular method. The age range is determined as 40-65. We analyzed 110 patients with non-bleeding aneurysms who underwent surgery in our clinic and 106 patients with non-bleeding aneurysms that were closed with endovascular intervention. Early postoperative and 6th month controls of the patients were evaluated with mRs. In studies with bleeding aneurysms, it was observed that the postoperative results of the patients who were in a bad stage at presentation were worse and affected the statistics negatively. However, in this study we conducted on unbleeded aneurysms, endovascular and surgical patients were compared and no significant difference was found in their postoperative clinical status. In conclusion, aneurysm treatment, whether it is endovascular method or surgical method, is a difficult and experienced treatment. In both cases, it is necessary to take advantage of the possibilities of technology and to follow the latest. It is necessary to explain both treatment options to the patient, evaluate the criteria such as the patient's age, location, shape and size of the aneurysm, and make a treatment plan according to the patient's preference.