Arap Baharı sonrası dönem: Türkiye-Libya ilişkileri
The period after the Arab Spring: Turkey-Libya relations
- Tez No: 745047
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Siyasî zaviyeden inisiyatif almak, bir ülkenin kültür, yaşanmışlıklar, tarih, risk ve bütün bunların birleşiminin neticesi olarak kökleri derine dayanan devlet aklını oluşturur. Muvakkat kontrollü/kontrolsüz kaos veya iç karışıklıklar bu kıymetli aklın zail olmasına değil olsa olsa inkıtasına sebep olabilir. Libya'nın inisiyatifinin Türkiye ile akli ölçülerde ittifaka tebdili, sonuçları itibarı ile 'Arap Baharı' kavramı içerisine sıkıştırılmış manipülatif araçlar üzerinden kontrolü pek de mümkün olamayabilecek sosyal kargaşa ve iç savaşa dönüşme durumundan kurtulması buna bağlı olarak açılan gedikten bütün varlıklarının gasp edilmesini önleyip vasat vade de garanti altına alınmasını sağlamıştır. Türkiye'nin ise güvenlik sınırlarının fiziki sınırlarından olabildiğince uzakta kurulması, askeri tecrübe edinimi, ekonomik, siyasi ve psikolojik dirilişini iktisabı, oyunun parçası değil oyun kurucu olmaya terfii, bölgedeki aktif ve istikrarlı hariciye duruşu yeni dünya düzeni için kurulan masadaki yerini alması ve kuvvetlendirmesi sonucunu doğurmuştur. Bu çalışma yazılan muhtelif çalışmaları okuyup elde edilen malumatla malumun ilanı olmanın ötesinde ve tabii olmalıdır ki 2011 yılı sonrası Türkiye- Libya ilişkileri esas alınarak geçmişe, bugüne ve hassaten gelecek kuşaklara kuvvetli bir ışık oluşturmak aynı zamanda ihtiyaç hasıl olması durumunda devlet aklının aksiyonel varlık ve duruşunu tespit etmek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada detaylı literatür taraması yapılmış çok sayıda makale, tez, rapor, dergi, kitap ve elektronik kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taking the iniative from the political point of view creates the state mind, which is deeply rooted as a result of a country's culture, experiences, history, risk and all these combined. Temporarily controlled/uncontrolled chaos or inner turmoil may not cause this precious mind to destroyed, but may at most cause it to be interrupted. The transfer of Libya's initiative to an alliance with Turkey on a rational scale, and its escape from the situation of turning into social turmoil and civil war, which may not be able to controlled through manipulative tools that have been squeezed into the concept of the 'Arab Spring' due to its consequences, will prevent the usurpation of all its assets from the resuling breach and guarantee in a mediocre term. Brought under. On the other hand, Turkey's establishment of security borders as far away from its physical borders and possible gaining military expenrience, acquiring its economic, political and psychological resurgence, promotion to be a playmaker rather than a part of the game, its active and admirable stable foreign stance in the region to take its place at the table set fort he new World order and strengthen it. Has resulted. This study should be beyond being an announcement of the known with the information obtained by reading the various studies, and of course, it should be based on the Turkey-Libya relations after 2011 to create a strong light fort he past, the present and especially the future generations, and also to determine the operational existence and stance of the state mind in case of need. Was made with the aim of in the study, detailed literatüre review was made and many articles, theses, reports, journals, boks and electronic resources were used.