Arap Baharı sonrası Türkiye'ye yönelik göç hareketleri ve etkileri: 2011 sonrası dönem
Migration movements towards Turkey after the Arab Spring and its effects: The period after 2011
- Tez No: 840348
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT CEM KARADELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Siyaset Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Göç olgusu insanlık tarihi kadar eski bir kavram olsa da insanlık var oldukça devam edecek bir kavramdır. Bu bağlamda zamandan bağımsız bir kavram özelliği taşıyan göç kavramı ise tüm dünya ülkeleri tarafından göç alanında geliştirilen kamu politikaları ile evrensel bir boyuta sahiptir. Göç sosyal hareketliliktir. Suriye'deki iç karışıklıklar insanları yerinden eden ve göç etmeye zorlayan çok önemli bir faktördür. 2011'de Tunus'ta başlayan ve zamanla Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki diğer ülkelere yayılan Arap Baharı'nın en etkili ülkesi Suriye olmuştur. Suriye'de başlayan iç savaş ve yönetim değişikliği isteyenlerin yol açtığı karışıklık ve sorunlar, Suriye halkını göçe zorlamıştır. Bu savaş milyonlarca Suriyelinin başka ülkelere sığınmasına yol açtı. Türkiye de bu ülkelerden biriydi ve Suriyeli mültecilere ülkemiz kucak açtı. Bu durum dünyada ve ülkemizde başlıca kitlesel göç hareketlerinden biri haline gelmiştir. Bunun siyasi, ekonomik, sosyal ve güvenlikle ilgili birçok boyutu da bulunmaktadır. Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı en ciddi toplumsal olaylardan biri Suriyeli mültecilerin ülkemize zorunlu göçüdür. Bunun sonucunda, dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi Türkiye'de de göçle ilgili bir dizi sorun ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the phenomenon of migration is a concept as old as human history, it is a concept that will continue as long as humanity exists. In this context, the concept of migration, which is a timeless concept, has a universal dimension with the public policies developed by all countries of the world in the field of migration. Migration is social mobility. The civil unrest in Syria is a very important factor that displaces people and forces them to migrate. Syria has been the most influential country of the Arab Spring, which started in Tunisia in 2011 and spread to other countries in the Middle East and North Africa over time. The civil war that started in Syria and the confusion and problems caused by those who wanted a change of government forced the Syrian people to migrate. This war led millions of Syrians to seek refuge in other countries. Turkey was one of these countries and welcomed Syrian refugees. This situation has become one of the main mass migration movements in the world and in our country. It has many political, economic, social and security dimensions. One of the most serious social events Turkey has faced is the forced migration of Syrian refugees to our country. As a result, a number of migration-related problems have emerged in Turkey, as in other parts of the world.