Atatürk Döneminden NATO ittifakına Türkiye'nin stratejik savunma yönetiminde dönüşüm (1923-1952)
From the Period of Ataturk to NATO alliance transformation in Turkey's strategic defense management (1923-1952)
- Tez No: 745080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Atatürk dönemi, devletin ve ülkenin her anlamda yeniden yapılandırıldığı bir dönemdir. Dolayısıyla ülkenin savunması ile ilgili kurumlar ve bu kurumlardan kaynaklı planlamalar da buna göre şekil almıştır. Atatürk döneminde bağımsız, siyasi etkilerden uzak, merkezi bir genelkurmay ve kuvvet yapısı benimsenmiştir. II. Dünya Savaşı sonrasındaki dönemin yeniden yapılanması ise ittifak ilişkileri çerçevesinde ve dünya konjonktürüne uyum ekseninde gerçekleşmiştir. Amerikalı askeri uzmanlar, stratejik planlama sürecinden harekat planlarına kadar her seviyede Türkiye'nin milli savunmasındaki bu dönüşümü yönlendirmişlerdir. Dolayısıyla milli savunma ve ordu bu iki dönemin özgül şartları içerisinde şekillenmiştir. Cumhuriyet'in ilk dönemlerinden NATO'ya giriş sürecine kadar Türkiye'de yaşanan askeri dönüşümün, stratejik planlama kapsamındaki anayasal ve politik düzenlemelerden harekat planlarına kadar, incelendiği bu çalışmanın amacı anılan dönemde bahsedilen dönüşümün ayrıntılı bir resmini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The period of Atatürk is a term that the state and the country were restructured in every sense. Thus, the institutions related to the defense of the country and the plans originating from these institutions have taken shape accordingly. In the period of Atatürk, a centralized general staff and force structure,which was independent and away from political influences, was adopted.The restructuring of the period after the Second World War was realized within the framework of alliance relations and in the axis of adaptation to the world conjuncture. American military experts have conducted this transformation in Turkey's national defense at every level, from the strategic planning process to the operational plans. Hence, the national defense and the army were shaped within the specific conditions of these two periods.The aim of this study, which the military transformation experienced in Turkey from the first periods of the Republic to the process of joining NATO, from the constitutional and political regulations to the operational plans within the scope of strategic planning , is to present a detailed picture of the transformation aforementioned in the mentioned period.