Gender perspective in peace operations: UNSCR 1325
Barış operasyonlarında toplumsal cinsiyet perspektifi: BMGK 1325
  1. Tez No: 745081
  2. Yazar: ŞÜKRİYE GÖKÇEN YILMAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kadın haklarının insan hakları olduğu şiarıyla başlayan uluslararası dalga 1975 yılında başlayan dört kadın konferansının ilkiyle yeni bir kültürün oluşmasını sağladı. 1995 yılındaki Pekin Eylem Platformu kadınların silahlı çatışmalardan cinsiyetlerine dayalı olarak daha farklı etkilendiğini tespit etti ve ülkeleri önleme mekanizmaları geliştirmeye teşvik etti. Hemen ardından gelen BM Güvenlik Konseyi'nin 1325 sayılı kararı barış operasyonlarında kadın katılımının arttırılmasının kalıcı barış için hayati olduğunu belirtti. Ülkeler Ulusal Eylem Planları hazırlayarak tüm karar alma düzeylerinde ve barış girişimlerinde kadın katılımını arttıracaklarını belirttiler. Birleşmiş Milletler barışı koruma operasyonlarında çeşitli toplumsal cinsiyete hassas mekanizmalar geliştirildi ve zaman içerisinde görevdeki sivil ve üniformalı kadın sayısı arttırıldı. Toplumsal cinsiyete duyarlı bakış açısının operasyonlardaki gelişimini çeşitli şekillerde ele almak elzemdir. Bu kapsamda, bu çalışma nitel ve nicel araştırma yöntemlerini kullanarak geliştirilen mekanizmaların ne kadar etkili olduğunu tespit etmek amacıyla üç vaka analizi yapmaktadır. Birleşmiş Milletlerin data setlerini kullanarak görevdeki kadın sayısının analizi, raporların söylem analizi ile birlikte ele alınmıştır. Bu kapsamda, söylem değişikliği ve artan kadın personel sayısı ile birlikte üç örnek vakanın toplumsal cinsiyete duyarlı bakış açıları tespit edilmiştir. Kalıcı barışı tesis için toplumsal cinsiyete duyarlı mekanizmalar geliştirilmeli ve tüm karar alma düzeylerinde kadın temsili arttırılmalıdır. Bu hususta etkili çalışmaların yapılması için verilere ulaşmak büyük bir önem taşımaktadır, bu yüzden ülkelerin ve ilgili uluslararası kuruluşların verilerini açıkça paylaşması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The international wave, which started with the slogan that women's rights are human rights, created a new culture with the first of four women's conferences that started in 1975. The Beijing Platform for Action in 1995 found that women are more affected by armed conflicts based on their gender, and encouraged countries to develop prevention mechanisms. The UN Security Council Resolution 1325, which immediately followed, stated that increasing women's participation in peace operations is vital for lasting peace. Countries stated that they will increase women's participation in all decision-making levels and peace initiatives by preparing National Action Plans. Various gender-sensitive mechanisms have been developed in United Nations peacekeeping operations, and the number of civilian and uniformed women on duty has increased over time. It is essential to address the evolution of the gender-sensitive perspective in operations in various ways. In this context, this study conducts three case studies to determine how effective the mechanisms developed using qualitative and quantitative research methods are. The analysis of the number of women in office using the data sets of the United Nations is discussed together with the discourse analysis of the reports. In this context, with the change in discourse and the increasing number of female personnel, the gender-sensitive perspectives of three sample cases were determined. Gender sensitive mechanisms should be developed to establish lasting peace and women's representation should be increased at all decision-making levels. Reaching data is of great importance for effective studies in this regard, so countries and relevant international organizations should openly share their data