Devletlerin stratejik deniz ulaştırma için ticari gemilerden istifade etmesi
Utilisation of commercial ships for strategic sealift by the states
  1. Tez No: 745079
  2. Yazar: BAHA EMİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Kamu Yönetimi, Marine, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Savunma planlamasında 21. yüzyılın getirdiği hibrit savaş konsepti ile beraber artan belirsizlik ve 11 Eylül sonrası azalan savunma bütçeleri, ülkeleri daha fazla dış kaynak kullanımına yönlendirmektedir. Buna mukabil, ülkelerin güç yansıtma veya stratejik kuvvet intikali için dış kaynak kullanımından daha fazla yararlandığı görülmektedir. Stratejik kuvvet intikalinin önemli araçlarından olan stratejik deniz ulaştırma için ise dış kaynak kullanımı, ticari gemilerden istifade etmeyi gerektirmektedir. Bu çalışma dünya ülkelerinin ticari gemilerden stratejik deniz ulaştırma için nasıl istifade ettiğini, nasıl sistemler kurduğunu ve ticari gemileri askeri amaçlarla kullanırken hangi araçları kullandığını derlemiştir. Yapılan araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden arşiv araştırması yöntemi kullanılmıştır ve ikincil verilerden istifade edilmiştir. Çalışmanın örneklem olarak kabul etiği ülkeler ise; Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık şeklindedir. Ayrıca bu ülkelerin hangi ticari gemi tipini hangi askeri görevler için uygun gördüğü de derlenmiştir. Çalışma sonucunda; ticari gemilerden hizmet alımı için kiralama ve sözleşme yöntemlerinin kullanıldığı, ticari gemilerin askeri görevlere entegrasyonu için gemi modifikasyonu ve tatbikatların gerekli olduğu, devletlerin zaruret halinde ticari firmalara zorunlu hizmet desteği şart koşabileceği veya gemilere el koyabileceği, ticari gemi tipleri içinden stratejik deniz ulaştırma görevi için en uygun gemi tiplerinin Ro-Ro ve konteyner gemileri olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing uncertainty in defence planning with the hybrid war concept brought by the 21st century and the decreasing defence budgets after September 11 led countries to use more foreign resources. Nevertheless; countries seem to benefit more from outsourcing for power projection or strategic power transfer. Outsourcing for strategic maritime transportation, which is one of the important tools of strategic force transfer, requires benefiting from commercial ships. This study has compiled how the countries benefit from commercial ships for strategic sealift, how they set up their systems and which tools they use when operating commercial ships for military purposes. In this research, archival research method, as one of the qualitative research methods, was used and secondary data were utilized. The countries that are selected as the sample of this study are as follows: the People's Republic of China, the United States and the United Kingdom. Furthermore, this study also compiled that which commercial ship type has been considered as suitable by these countries for military missions. In the final chapters of this study, it has been understood that chartering and contracting methods are used for service procurement from merchant ships; ship modifications and exercises are required for the integration of merchant ships into military missions; states can stipulate mandatory service support to commercial companies or seize ships when necessary and lastly it has come to the attention that the most suitable ship types for strategic sealift are Ro-Ro and container ships.