Analyzing the United Nations peacekeeping operations from feminist perspective: Cases of Bosnia and the Central African Republic
Feminist perspektiften Birleşmiş Milletler barış operasyonlarının analizi: Bosna ve Orta Afrika Cumhuriyeti
- Tez No: 481627
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez; Birleşmiş Milletler barış operasyonlarını, bu operasyonları deneyimlemiş iki farklı örnek olan Bosna ve Orta Afrika Cumhuriyeti üzerinden yola çıkarak feminist bakış açısıyla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın teorik temelini, toplumsal cinsiyet, militarizasyon, milliyetçilik, erkek egemenlik, güvenlik ve savaş gibi feminist uluslararası ilişkiler yaklaşımının temel konuları oluşturmaktadır. Teorik tartışmaları takiben, bu tezde Birleşmiş Milletler'in barış operasyonlarının detaylı analizi yer almış, Bosna ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki operasyonlar örnek alınmıştır. Bu iki birbirinden farklı örneği incelemekteki amaç, farklı kondisyonlardaki barış operasyonlarının kadınlar üzerindeki etkisini, benzerlikleri ve aynılıkları göz önünde bulundurarak ortaya çıkarmaktır. Barış operasyonları esnasında yaşanan barışgüçlerinin cinsel istismar suçları ve bunlara karşı BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı önlemlerin ne kadar etkili olduğu da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze UN interventions within the framework of feminist perspective by focusing on two cases that UN peacekeeping operations took place in, which are Bosnia and Central African Republic. This thesis creates its basis by focusing on the main concepts that feminists focused on in their works, such as gender, militarization, nationalism, male domination, security and war, as well as the related debates within the discipline. Following these theoretical arguments, analysis on United Nations and peacekeeping operations using gendered lens takes place by focusing particularly on the cases of Bosnia and the Central African Republic. Comparing two incidents, this thesis intents to examine the effects of UN peacekeeping operations on women in different conditions to detect the similarities and differences including the sexual crimes of UN personnel and peacekeeping forces. This thesis also examines the UN personnels' sexual crimes and resolutions that UN Security Council adopted to prevent the incidents, as well as questioning the extent of the efficiency of these resolutions on the solution of the sexual crimes.