Bruksizm Olan Bireylerde Yaşam Kalitesinin Değerlendirilmesi
Quality of Life Evaluation of Adults with Bruxism
  1. Tez No: 745101
  2. Yazar: GÜLHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA EROL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada bruksizmi olan erişkin bireylerde, bruksizmin yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda; 18-65 yaş aralığında toplam 185 erişkin birey bruksizmi olan (n=100) ve bruksizmi olmayan (n=85) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Bruksizmin yaşam kalitesi üzerine olan etkisini değerlendirmek için ağız sağlığı etki profili ölçeği (OHIP-14) kullanılmıştır. Bruksizmi olan bireylerde, bruksizme eşlik eden TMR varlığı TMR/ATK kullanılarak belirlenmiştir. Her iki grubun OHIP-14 toplam skorları ve alt ölçek skorları karşılaştırılmıştır. TMR'si olan bireylerde bu durumun yaşam kalitesi üzerine etkisi OHIP skorları incelenerek değerlendirilmiştir. Bulgularımıza göre, bruksizmi olan bireylerde OHIP-14 toplam skorları ve tüm alt ölçek skorları bruksizmi olmayan bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Bruksizm varlığı ile yaşam kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bruksizme eşlik eden TMR'si olan bireylerin OHIP skorları TMR'si olmayan bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, bruksizmin yaşam kalitesi üzerine negatif bir etkisinin olduğu görülmüştür. Bruksizme eşlik eden TMR varlığı ile yaşam kalitesinin daha fazla etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the effect of bruxism on the quality of life in adult with bruxism. In our research; A total of 185 adults between 18-65 years of age were divided into 2 groups, one with bruxism (n = 100) and the other without bruxism (n = 85). The Oral Health Impact Profile (OHIP-14) was used to assess the effect of bruxism on quality of life. In adults with bruxism, the presence of TMR associated with bruxism was determined using TMR / ATK. OHIP-14 total scores and subscale scores of both groups were compared. In adults with TMR, the effect of this condition on quality of life was evaluated by examining the OHIP scores. According to our findings, in adults with bruxism, OHIP-14 total and all subscale scores were found to be significantly higher than those without bruxism. A statistically significant association was found between presence of bruxism and quality of life. The OHIP scores of adults with TMR associated with bruxism were found to be statistically significantly higher than those without TMR. As a result, bruxism has been found to have a negative effect on the quality of life. The quality of life has been shown to be more influenced by the presence of TMR associated with bruxism.